Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Dlaczego lodówka słabo chłodzi?

dlaczego lodówka słabo chłodzi

Lodówka to niezbędne urządzenie, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Dzięki temu, że panuje w niej odpowiednio niska temperatura, przechowywana żywność przez długi czas utrzymuje swoją świeżość, apetyczny wygląd i cenne wartości odżywcze. Niestety nawet ona od czasu do czasu może odmówić posłuszeństwa. Najczęściej użytkownicy się skarżą, że lodówka słabo chłodzi. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i niekoniecznie jest to oznaką awarii urządzenia.

Nieprawidłowe ustawienie lodówki

Jeśli nasza lodówka słabo chłodzi, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy jest prawidłowo ustawiona. Przede wszystkim nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła ani w nasłonecznionych miejscach, gdyż będzie musiała wydajniej pracować, aby zapewnić żywności odpowiednio niską temperaturę. Nie dość, że przyczyni się to do zwiększenia poboru energii, to jeszcze może doprowadzić do uszkodzenia termostatu. Należy również sprawdzić, czy lodówka nie znajduje się zbyt blisko ściany. Pomiędzy urządzeniem a ścianą powinniśmy zachować co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Lodówki z zamrażalnikiem u dołu

Przepełnienie lodówki

Problemy z efektywną pracą lodówki mogą pojawić się również wtedy, gdy włożymy do niej bardzo dużą ilość produktów. Każdy model ma bowiem określone, jaką ilość żywność jest w stanie schłodzić w ciągu jednej godziny. Jeśli przekroczymy ten parametr, lodówka po prostu nie poradzi sobie ze schłodzeniem wszystkich produktów. Pamiętajmy również, aby do chłodziarki nie wkładać ciepłych potraw. Nie tylko podwyższają one temperaturę i mogą powodować rozmrażanie lodówki, ale również są zabójcze dla termostatu.

Źle wyregulowany termostat

Jeżeli lodówka słabo chłodzi, przyczyną może być złe ustawienie temperatury. Pamiętajmy, że temperaturę w chłodziarce powinniśmy regulować w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, wystarczy ustawić termostat na średnią wartość. Natomiast w przypadku, gdy na zewnątrz jest gorąco, powinniśmy zmniejszyć temperaturę. W przypadku jednoobiegowych lodówek przyczyną słabego chłodzenia może być ustawienie zbyt niskiej temperatury w komorze zamrażarki. Wtedy agregat nie będzie w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury w chłodziarce. Pod uwagę należy wziąć również uszkodzenie termostatu - jeżeli działa nieprawidłowo, powinniśmy wymienić go na nowy.

 

naprawa lodówki, która słabo chłodzi

Lodówki z zamrażalnikiem u góry

Nieszczelność uszczelek

Jedną z najczęstszych przyczyn słabego chłodzenia lodówki jest nieszczelność uszczelek. Jeśli przez drzwi do chłodziarki przez cały czas dostaje się wiele ciepłego powietrza, nie jest ona w stanie odpowiednio schłodzić produktów. Przez to lodówka musi wydajniej pracować, co przyczynia się do większego poboru prądu, a także jej szybszego zużycia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że uszczelki lodówki są w porządku, powinniśmy je dokładnie obejrzeć i starannie umyć. W razie nieszczelności należy wymienić je na nowe.


Jeśli sprawdziliśmy wszystkie powyższe elementy, a w dalszym ciągu lodówka słabo chłodzi, konieczne może okazać się wezwanie specjalisty, który określi skalę problemu.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas