Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaką lodówkę kupić? Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

jaka-lodowke-kupic-1.jpg [353.17 KB]

Lodówka jest podstawowym wyposażeniem kuchni. Korzystamy z niej nawet kilkanaście razy dziennie, a ona dba, aby nasza żywność zachowała swoją świeżość i wartości odżywcze przez długi czas. Ze względu na bogatą i mocno zróżnicowaną ofertę lodówek, wybór tej jedynej przysparza kłopotów wielu osobom, gdyż trudno się zdecydować na konkretny model. Podpowiadamy zatem, na co warto zwrócić uwagę, by wybrać lodówkę, która w pełni spełni nasze potrzeby.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Już na etapie projektowania kuchni, powinniśmy podjąć decyzję, czy chcemy kupić lodówkę wolnostojącą, czy może do zabudowy. Oba rozwiązania mają swoich przeciwników i zwolenników. Modele wolnostojące występują w wielu kolorach, a do tego często mają nowoczesne wyświetlacze na drzwiach, które nadają im eleganckiego wyglądu. Poza tym występują w różnych rozmiarach i pojemnościach, więc sprawdzą się w każdej kuchni. Osoby, które nie chcą, aby lodówka rzucała się w oczy, powinny zdecydować się na dyskretny model do zabudowy. Dzięki temu będzie wyglądać jak zwykła szafka kuchenna.

Lodówki

Lodówka z zamrażalnikiem czy bez?

W sklepach dostępne są różne rodzaje lodówek, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, czy interesuje nas klasyczna chłodziarka, czy może lodówka z zamrażalnikiem. Jeśli zamierzamy ustawić w kuchni zamrażarkę, zakup zwykłej chłodziarki będzie jak najbardziej uzasadniony. W przeciwnym razie warto wybrać lodówkę z zamrażalnikiem – może się on znajdować u góry albo u dołu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ komora chłodzenia jest oddzielona od zamrażarki. Obie mają osobne drzwiczki, więc można z nich korzystać w zależności od naszych potrzeb.

Odpowiednia pojemność

Przy wyborze lodówki, warto zwrócić uwagę na jej pojemność. Powinna być ona dostosowana do ilości domowników oraz ich zwyczajów żywieniowych. Przyjmuje się, że dla jednej osoby powinna wystarczyć lodówka o pojemności 120 l. Natomiast do każdego kolejnego domownika dolicza się około 30 l pojemności. Tak więc dla czteroosobowej rodziny dobrym wyborem będzie lodówka o pojemności 220 l lub większej.

jak wybrać lodówkę

Klasa energetyczna lodówki

Jak wszyscy wiemy, lodówka jest urządzeniem, które wymaga stałego podłączenia do prądu. Z tego względu zużywa najwięcej energii elektrycznej spośród wszystkich sprzętów AGD. Powinniśmy zatem sprawdzić, ile dokładnie pobiera prądu w skali roku i w jakich warunkach będzie najefektywniej pracować. Za energooszczędne uznaje się lodówki w klasie A, B czy C.

Głośność pracy

Jak każde urządzenie – lodówka również generuje pewnie dźwięki. Jeśli więc nasza kuchnia znajduje się blisko sypialni albo jest połączona z salonem, powinniśmy wybrać urządzenie generujące jak najmniejszą ilość decybeli. W przeciwnym razie odgłosy wydawane przez lodówkę mogą nas obudzić w środku nocy, a także zakłócać komfort w czasie dnia. Za ciche uznaje się lodówki, które emitują hałas na poziomie niższym niż 45 dB. Miejmy jednak na uwadze, że na głośność pracy lodówki mogą wpływać również czynniki zewnętrzne, np. nieprawidłowe ustawienie urządzenia.

Lodówki do zabudowy

Wyposażenie i dodatkowe funkcje lodówki

Nie bez znaczenia jest także wyposażenie lodówki – ilość półek, balkoników i szuflad przeznaczonych do przechowywania konkretnego rodzaju żywności. Warto zwrócić uwagę, czy półki są wykonane ze szkła hartowanego, dzięki czemu będziemy mogli ustawiać na nich naprawdę ciężkie produkty. Bardzo przydatna byłaby również możliwość regulacji położenia półek i balkoników, co pozwoliłoby dostosować przestrzeń w chłodziarce do własnych potrzeb i rodzaju przechowywanej żywności. Pamiętajmy, że lodówka jest sprzętem, który będzie nam służył przez wiele lat. Warto więc wybrać model, który pozwoli nam przechowywać dużą ilość żywności i utrzymać odpowiedni porządek.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas