Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny?

do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny

Czajniki elektryczne to stosunkowo proste urządzenia, z których korzystamy nawet kilkanaście razy dziennie. Pełnią w zasadzie tylko jedną funkcję - gotują wodę, abyśmy mogli szybko zaparzyć swoją ulubioną kawę lub herbatę. Okazuje się jednak, że ani herbaty w torebkach, ani liściastej nie powinno się zalewać wrzątkiem. Każda z herbat wymaga bowiem parzenia w innej temperaturze przez określony czas. Sprawdźmy zatem, do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny i w jaki sposób zmierzyć temperaturę wody.

Jak działa czajnik elektryczny bezprzewodowy?

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny, sprawdźmy, w jaki sposób to urządzenie podgrzewa wodę. Każdy czajnik ma na dnie zamontowaną grzałkę. Kiedyś były to grzałki spiralne, które były widoczne od razu po otwarciu pokrywy. Teraz producenci montują w czajnikach grzałki płaskie, gdyż są bardziej energooszczędne i pozwalają znacznie szybciej zagotować wodę. Taka grzałka ukryta jest w obrotowej podstawie czajnika, co sprawia, że jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości. Czajnik elektryczny wymaga oczywiście podłączenia do prądu. Po wlaniu do niego wody można rozpocząć pracę. Po wywołaniu impulsu elektrycznego grzałka rozpocznie ogrzewanie wody wlanej do czajnika. Wystarczą zaledwie 2 minuty, aby woda zaczęła parować.

Do jakiej temperatury grzeją czajniki?

Wszystkie czajniki elektryczne nagrzewają wodę do temperatury około 100°C. Korzystając z takiego tradycyjnego czajnika, nie jesteśmy jednak w stanie określić, jaką temperaturę ma woda, zanim zacznie wrzeć. Jeśli więc zależy nam na możliwości ustawienia konkretnej temperatury, powinniśmy zaopatrzyć się w czajnik z regulacją temperatury. Takie modele są droższe od klasycznych, ale za to pozwalają regulować temperaturę w kilku stopniach - zazwyczaj 60, 70, 80 i 95°C. Ponadto niektóre czajniki oferują też funkcję podtrzymywania temperatury. Dzięki niej jeszcze przez pewien czas po zagotowaniu wody, czajnik utrzyma jej temperaturę na odpowiednim poziomie.

Takie modele z funkcją regulacji temperatury sprawdzą się w każdym domu. Jednak najbardziej ich funkcjonalność docenią osoby, które piją różne rodzaje herbat - białą, czarną, zieloną, ziołową czy Yerba Mate. Każda z tych herbat wymaga bowiem parzenia w innej temperaturze i przez określoną długość czasu.

 

do jakiej wody grzeje czajnik elektryczny

 

Temperatury parzenia herbaty

 • herbata biała - 80°C,
 • herbata żółta - 75-80°C,
 • herbata zielona japońska - 60-75°C,
 • herbata zielona chińska - 75-90°C,
 • herbata czerwona - 95°C,
 • herbata czarna - 95°C,
 • herbata niebieska - 90-95°C,
 • herbaty owocowe - 95°C,
 • herbaty ziołowe - 90-95°C.

Jak szybko stygnie woda w czajniku?

Czajnik z regulacją temperatury doskonale nadaje się do parzenia różnego rodzaju herbat i ziół. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie będziemy mogli zaparzyć swojej ulubionej herbaty w odpowiedniej temperaturze. Z racji tego, że świeżo zagotowana woda ma temperaturę około 100°C, będziemy musieli poczekać aż ostygnie, jeśli zechcemy zaparzyć herbatę zieloną czy Yerba Mate. Skąd jednak będziemy wiedzieć, jak szybko stygnie woda? Jeśli mamy w kuchni zamknięte okna, ugotujemy jeden litr wody, a po zagotowaniu uchylimy pokrywę, możemy przyjąć, że co dwie minuty temperatura wody będzie spadać o 5°C:

 • 2 minuty - 90°C
 • 4 minuty - 85°C
 • 6 minut - 80°C
 • 8 minut - 75°C
 • 10 minut - 70°C.

Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, w łatwy sposób możemy określić, kiedy woda ma 50 stopni Celsjusza. Po zagotowaniu wystarczy odczekać około 18 minut, aby uzyskać temperaturę wody 50°C. A kiedy woda ma 40 stopni Celsjusza? Sugerując się obliczeniami - około 22 minuty po zagotowaniu i otworzeniu pokrywy czajnika. Warto jednak pamiętać, że są to wartości orientacyjne. Dokładny wynik otrzymamy tylko wtedy, gdy pomiaru dokonamy z termometrem.

 

temperatura wody w czajniku elektrycznym

Jak zmierzyć temperaturę wody bez termometru?

Jeśli mamy w domu termometr szklany, spirytusowy lub elektroniczny, nie będziemy mieć problemów ze zmierzeniem temperatury wody. Co jednak zrobić, gdy chcemy zaparzyć herbatę, a akurat nie mamy przy sobie termometru? W takiej sytuacji możemy określić temperaturę, korzystając z praw fizyki. Jak to zrobić? Wystarczy zmieszać ze sobą dwa płyny o znanych temperaturach, by uzyskać płyn o pożądanej temperaturze. Będziemy więc potrzebować wrzątku, czyli temperatury 100°C oraz wody w temperaturze pokojowej - około 20°C. Przykładowo, jeśli chcemy zaparzyć herbatę zieloną, dla której najlepszą temperaturą parzenia jest 75-85°C, wystarczy, że napełnimy szklankę w ¾ wrzątkiem, a następnie uzupełnimy wodą o temperaturze pokojowej. Choć w ten sposób nie uzyskamy wody o dokładnej temperaturze, będzie ona wystarczająca do zaparzenia herbaty.

Temperaturę wody możemy również obniżyć, przelewając ją z jednego naczynia do drugiego. To popularna metoda studzenia wody. Każde przelanie sprawia, że woda traci temperaturę o 4-5°C. Nie jest to jednak dobry sposób na uzyskanie dokładnej temperatury, ponieważ wpływ na nią będzie mieć również materiał, z jakiego zostało wykonane naczynie. Poza tym w łatwy sposób można rozlać wodę, co również wpłynie na zmianę jej temperatury. Można jednak założyć, że po czterech przelaniach wody, jej temperatura spadnie do 75°C, a więc będzie odpowiednia do zaparzenia herbaty zielonej.

Czajniki elektryczne

Popularne pytania dotyczące czajników elektrycznych

Do jakiej temperatury grzeje czajnik? To tylko jedno z najczęściej zadawanych pytań na temat czajników elektrycznych. Takich pytań, które nurtują wielu użytkowników, jest jednak o wiele więcej. Dlatego postanowiliśmy zebrać najpopularniejsze z nich i udzielić na nie odpowiedzi.

Czy można zagotować mleko w czajniku?

Nie można. Czajniki elektryczne zostały zaprojektowane do podgrzewania wody, a nie mleka. W przeciwieństwie do wody, mleko nie wyparowuje. Może się więc rozlać, powodując niemały bałagan, a co gorsze - dostać do grzałki elektrycznej, wywołując zwarcie, a w rezultacie uszkodzenie czajnika.

Ile czekać na 80 stopni Celsjusza?

Osoby, które nie mają czajnika z regulacją temperatury, tylko klasyczny model, często zastanawiają się, ile minut muszą czekać, aż woda będzie miała 80°C. Jeśli zagotujemy jeden litr wody i pozostawimy ją w czajniku z otwartą pokrywą, osiągnie temperaturę 80°C po około 6 minutach. W przypadku zamkniętej pokrywy czajnika czas stygnięcia wydłuży się nawet do 16 minut.

Czy wielokrotne gotowanie wody jest bezpieczne?

Mimo że w Internecie roi się od artykułów, mówiących o tym, że ponowne zagotowanie wody uczyni ją toksyczną, powtórne gotowanie wcale nie uczyni wody bardziej szkodliwą dla naszego zdrowia. Woda zawiera wiele składników odżywczych, np. wodorowęglany wapnia i magnezu, które są potrzebne naszemu organizmowi. Jeśli powtórnie zagotujemy wodę, ilość tych składników się po prostu zmniejszy. Nie sprawi to jednak, że woda stanie się nagle toksyczna.

do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas