Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź
Do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny?
Czajniki elektryczne to stosunkowo proste urządzenia, z których korzystamy nawet kilkanaście razy dziennie. Pełnią w zasadzie tylko jedną funkcję - gotują wodę, abyśmy mogli szybko zaparzyć swoją ulubioną kawę lub herbatę. Okazuje się jednak, że ani herbaty w torebkach, ani liściastej nie powinno się zalewać wrzątkiem. Każda z herbat wymaga bowiem parzenia w innej temperaturze przez określony czas. Sprawdźmy zatem, do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny i w jaki sposób zmierzyć temperaturę wody.
Jak działa czajnik elektryczny bezprzewodowy?
Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, do jakiej temperatury grzeje czajnik elektryczny, sprawdźmy, w jaki sposób to urządzenie podgrzewa wodę. Każdy czajnik ma na dnie zamontowaną grzałkę. Kiedyś były to grzałki spiralne, które były widoczne od razu po otwarciu pokrywy. Teraz producenci montują w czajnikach grzałki płaskie, gdyż są bardziej energooszczędne i pozwalają znacznie szybciej zagotować wodę. Taka grzałka ukryta jest w obrotowej podstawie czajnika, co sprawia, że jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości. Czajnik elektryczny wymaga oczywiście podłączenia do prądu. Po wlaniu do niego wody można rozpocząć pracę. Po wywołaniu impulsu elektrycznego grzałka rozpocznie ogrzewanie wody wlanej do czajnika. Wystarczą zaledwie 2 minuty, aby woda zaczęła parować.
Do jakiej temperatury grzeją czajniki?
Wszystkie czajniki elektryczne nagrzewają wodę do temperatury około 100°C. Korzystając z takiego tradycyjnego czajnika, nie jesteśmy jednak w stanie określić, jaką temperaturę ma woda, zanim zacznie wrzeć. Jeśli więc zależy nam na możliwości ustawienia konkretnej temperatury, powinniśmy zaopatrzyć się w czajnik z regulacją temperatury. Takie modele są droższe od klasycznych, ale za to pozwalają regulować temperaturę w kilku stopniach - zazwyczaj 60, 70, 80 i 95°C. Ponadto niektóre czajniki oferują też funkcję podtrzymywania temperatury. Dzięki niej jeszcze przez pewien czas po zagotowaniu wody, czajnik utrzyma jej temperaturę na odpowiednim poziomie.
Takie modele z funkcją regulacji temperatury sprawdzą się w każdym domu. Jednak najbardziej ich funkcjonalność docenią osoby, które piją różne rodzaje herbat - białą, czarną, zieloną, ziołową czy Yerba Mate. Każda z tych herbat wymaga bowiem parzenia w innej temperaturze i przez określoną długość czasu.
Temperatury parzenia herbaty
- herbata biała - 80°C,
- herbata żółta - 75-80°C,
- herbata zielona japońska - 60-75°C,
- herbata zielona chińska - 75-90°C,
- herbata czerwona - 95°C,
- herbata czarna - 95°C,
- herbata niebieska - 90-95°C,
- herbaty owocowe - 95°C,
- herbaty ziołowe - 90-95°C.
Jak szybko stygnie woda w czajniku?
Czajnik z regulacją temperatury doskonale nadaje się do parzenia różnego rodzaju herbat i ziół. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie będziemy mogli zaparzyć swojej ulubionej herbaty w odpowiedniej temperaturze. Z racji tego, że świeżo zagotowana woda ma temperaturę około 100°C, będziemy musieli poczekać aż ostygnie, jeśli zechcemy zaparzyć herbatę zieloną czy Yerba Mate. Skąd jednak będziemy wiedzieć, jak szybko stygnie woda? Jeśli mamy w kuchni zamknięte okna, ugotujemy jeden litr wody, a po zagotowaniu uchylimy pokrywę, możemy przyjąć, że co dwie minuty temperatura wody będzie spadać o 5°C:
- 2 minuty - 90°C
- 4 minuty - 85°C
- 6 minut - 80°C
- 8 minut - 75°C
- 10 minut - 70°C.
Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, w łatwy sposób możemy określić, kiedy woda ma 50 stopni Celsjusza. Po zagotowaniu wystarczy odczekać około 18 minut, aby uzyskać temperaturę wody 50°C. A kiedy woda ma 40 stopni Celsjusza? Sugerując się obliczeniami - około 22 minuty po zagotowaniu i otworzeniu pokrywy czajnika. Warto jednak pamiętać, że są to wartości orientacyjne. Dokładny wynik otrzymamy tylko wtedy, gdy pomiaru dokonamy z termometrem.
Jak zmierzyć temperaturę wody bez termometru?
Jeśli mamy w domu termometr szklany, spirytusowy lub elektroniczny, nie będziemy mieć problemów ze zmierzeniem temperatury wody. Co jednak zrobić, gdy chcemy zaparzyć herbatę, a akurat nie mamy przy sobie termometru? W takiej sytuacji możemy określić temperaturę, korzystając z praw fizyki. Jak to zrobić? Wystarczy zmieszać ze sobą dwa płyny o znanych temperaturach, by uzyskać płyn o pożądanej temperaturze. Będziemy więc potrzebować wrzątku, czyli temperatury 100°C oraz wody w temperaturze pokojowej - około 20°C. Przykładowo, jeśli chcemy zaparzyć herbatę zieloną, dla której najlepszą temperaturą parzenia jest 75-85°C, wystarczy, że napełnimy szklankę w ¾ wrzątkiem, a następnie uzupełnimy wodą o temperaturze pokojowej. Choć w ten sposób nie uzyskamy wody o dokładnej temperaturze, będzie ona wystarczająca do zaparzenia herbaty.
Temperaturę wody możemy również obniżyć, przelewając ją z jednego naczynia do drugiego. To popularna metoda studzenia wody. Każde przelanie sprawia, że woda traci temperaturę o 4-5°C. Nie jest to jednak dobry sposób na uzyskanie dokładnej temperatury, ponieważ wpływ na nią będzie mieć również materiał, z jakiego zostało wykonane naczynie. Poza tym w łatwy sposób można rozlać wodę, co również wpłynie na zmianę jej temperatury. Można jednak założyć, że po czterech przelaniach wody, jej temperatura spadnie do 75°C, a więc będzie odpowiednia do zaparzenia herbaty zielonej.
Popularne pytania dotyczące czajników elektrycznych
Do jakiej temperatury grzeje czajnik? To tylko jedno z najczęściej zadawanych pytań na temat czajników elektrycznych. Takich pytań, które nurtują wielu użytkowników, jest jednak o wiele więcej. Dlatego postanowiliśmy zebrać najpopularniejsze z nich i udzielić na nie odpowiedzi.
Czy można zagotować mleko w czajniku?
Nie można. Czajniki elektryczne zostały zaprojektowane do podgrzewania wody, a nie mleka. W przeciwieństwie do wody, mleko nie wyparowuje. Może się więc rozlać, powodując niemały bałagan, a co gorsze - dostać do grzałki elektrycznej, wywołując zwarcie, a w rezultacie uszkodzenie czajnika.
Ile czekać na 80 stopni Celsjusza?
Osoby, które nie mają czajnika z regulacją temperatury, tylko klasyczny model, często zastanawiają się, ile minut muszą czekać, aż woda będzie miała 80°C. Jeśli zagotujemy jeden litr wody i pozostawimy ją w czajniku z otwartą pokrywą, osiągnie temperaturę 80°C po około 6 minutach. W przypadku zamkniętej pokrywy czajnika czas stygnięcia wydłuży się nawet do 16 minut.
Czy wielokrotne gotowanie wody jest bezpieczne?
Mimo że w Internecie roi się od artykułów, mówiących o tym, że ponowne zagotowanie wody uczyni ją toksyczną, powtórne gotowanie wcale nie uczyni wody bardziej szkodliwą dla naszego zdrowia. Woda zawiera wiele składników odżywczych, np. wodorowęglany wapnia i magnezu, które są potrzebne naszemu organizmowi. Jeśli powtórnie zagotujemy wodę, ilość tych składników się po prostu zmniejszy. Nie sprawi to jednak, że woda stanie się nagle toksyczna.