Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź
Dzbanek filtrujący wodę - jaki wybrać?
Choć kranówka jest zdatna do picia, wiele osób boi się ją spożywać i w rezultacie kupuje wodę butelkowaną. Tymczasem jakość wody z kranu można poprawić w bardzo łatwy sposób - wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, który poprawi zarówno jej wygląd, smak, jak i zapach. Taki dzbanek do wody jest tani i skuteczny, a poza tym zapewnia stały dostęp świeżej wody do picia. O tym, jak działa taki dzbanek i jaki model warto wybrać, przeczytasz w naszym poradniku.
W jaki sposób działa dzbanek filtrujący do wody?
Zanim przejdziemy do rozważań na temat tego, jaki wybrać dzbanek filtrujący, najpierw zapoznajmy się z jego metodą działania. Każdy dzbanek filtrujący składa się z pojemnika na wodę kranową, wkładu filtrującego oraz zbiornika na wodę przefiltrowaną. Całość zakrywa szczelna pokrywka. Najważniejszym elementem takiego dzbanka jest wkład filtrujący, ponieważ to on oczyszcza wodę z pyłów, drobinek piasku i metali ciężkich. Poza tym eliminuje zapach chloru, a dzięki temu, że usuwa osady wapienne, odpowiednio zmiękcza wodę. Głównym składnikiem filtra jest węgiel aktywowany, który wychwytuje pierwiastki i składniki psujące smak wody. Często we wkładzie znajduje się też żywica jonowymienna, która odpowiedzialna jest za zmiękczanie wody. Bez wkładu dzbanek filtrujący stałby się zwykłym dzbankiem na wodę.
Jak używać dzbanka filtrującego?
Użytkowanie dzbanka filtrującego jest bardzo proste. Przez otwór w pokrywie należy do środka nalać wodę wodociągową i odczekać kilka minut. Ile wlać wody? Wszystko zależy od naszych potrzeb, możemy jednak nalać tyle wody, ile jest w stanie pomieścić dzbanek. W czasie kilku minut woda przepłynie przez wkład filtrujący, a następnie przedostanie się do dolnego pojemnika. Dopiero wtedy możemy nalać wodę do szklanki, czajnika czy nawet żelazka. Bardzo ważne jest, aby poczekać, aż cała woda zostanie przefiltrowana. Dzięki temu nie będzie mieszała się z wodą nieprzefiltrowaną. Czas filtrowania wody zależy od jej ilości, a także od rodzaju filtru. Nie powinien jednak trwać dłużej niż kilka minut.
|
Źródło.www.brita.com |
|
Jak często wymieniać wkład w dzbanku filtrującym?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż częstotliwość wymiany filtra będzie uzależniona od wielu czynników, m.in.: od twardości wody czy wydajności wkładu filtrującego. W sklepach dostępne są wkłady o wydajności 100, 150, 200 i 300 litrów. Najpopularniejsze są jednak filtry o wydajności 200 litrów. Producenci szacują, że jeden taki filtr może być użytkowany do 2 miesięcy przez 3-4 osobową rodzinę. Są to jednak wartości orientacyjne. Jeśli chcemy być pewni, kiedy dokładnie należy wymienić filtr, powinniśmy wybrać dzbanek filtrujący ze wskaźnikiem zużycia wkładu.
Dzbanek filtrujący wodę - jaki wybrać?
Aktualnie oferta dzbanków jest ogromna, dlatego trudno się dziwić, że coraz częściej padają pytania typu „jaki wybrać dzbanek filtrujący wodę?”. Poszczególne modele różnią się pojemnością, materiałem wykonania, kształtem, kolorem i ceną. Jeśli więc chyba dokonać odpowiedniego wyboru, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:
- Pojemność - w sklepach można spotkać dzbanki o pojemności całkowitej od 2 do 3,5 litra. Duże modele sprawdzą się w przypadku dużej rodziny. Natomiast zaletą mniejszych jest to, że bez problemu zmieszczą się w lodówce.
- Materiał wykonania - dzbanki przeważnie wykonywane są z przezroczystego tworzywa sztucznego, natomiast pokrywkę i komorę na wkład filtrujący mają z plastiku barwionego. W sprzedaży dostępne są dzbanki w różnych kolorach, więc będą pasować do różnych aranżacji kuchennych. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dzbanek został wykonany z tworzywa pozbawionego BPA - związku chemicznego, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Co prawda w sklepach można dostać szklany dzbanek filtrujący, ale jego oferta jest mocno ograniczona.
- Wkłady filtrujące - o tym, jaki wybrać dzbanek filtrujący, w dużej mierze mogą zadecydować filtry. Warto pamiętać, że w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów wkładów, które będą pasować do poszczególnych dzbanków. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wkłady filtrujące są łatwo dostępne i jaka jest ich cena.
- Wskaźnik zużycia wkładu - nie wszystkie, ale zdecydowana większość dzbanków filtrujące oferuje wskaźnik zużycia wkładu filtrującego. Zazwyczaj znajduje się on w pokrywie albo na rączce dzbanka. Taki czasomierz jest niezwykle przydatny, ponieważ informuje o konieczności wymiany filtra na nowy. Wskaźniki mogą być manualne, w postaci diody albo elektroniczne - wszystko zależy od modelu dzbanka.
Jaki kupić dzbanek filtrujący wodę?
Wiemy już na co, warto zwrócić uwagę przy zakupie dzbanka filtrującego. Jeśli chodzi o wybór marki, to aktualnie największą popularnością cieszą się dzbanki marki Brita i Dafi. Dostępne są w wielu kolorach, różnych kształtach i pojemnościach. Poza tym zbierają pozytywne opinie wśród konsumentów i zyskują najwyższe miejsca w rankingach polecanych dzbanków filtrujących. Dość popularna jest również marka Aquaphor, która oferuje nie tylko dzbanki i wkłady filtrujące, ale również inne metody uzdatniania wody.
Jak dbać o dzbanek z filtrem?
Aby dzbanek filtrujący dobrze służył nam przez długi czas, powinniśmy o niego odpowiednio dbać. Podstawą jest systematyczne czyszczenie wszystkich elementów - nie tylko dzbanka, ale również komory na wkład i pokrywki. Należy również kupować dobrej jakości wkłady i wymieniać je od razu, gdy zajdzie taka konieczność. Zakładanie filtra nie jest trudne, zazwyczaj instrukcja opisana jest na opakowaniu, więc warto się do niej zastosować. Pamiętajmy, że wkład filtrujący powinien cały czas znajdować się w wodzie, dlatego tak ważne jest, aby cały czas dolewać kolejną porcję wody. Poza tym nie powinniśmy ustawiać dzbanka w nasłonecznionym miejscu, gdyż może to doprowadzić do rozwoju bakterii i drobnoustrojów w filtrze.
Dlaczego warto kupić dzbanek filtrujący do wody?
Zakup dzbanka filtrującego niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim skuteczna technologia filtrowania sprawia, że każdego dnia możemy pić smaczną i czystą wodę, pozbawioną zanieczyszczeń i metali ciężkich. Co więcej, filtry poprawiają smak wody, gdyż usuwają z niej nieprzyjemny zapach chloru. Dzięki temu nie tylko woda, ale również przygotowane napoje na ciepło, będą miały lepszy, bardziej wyrazisty smak. Wodę z dzbanka filtrującego warto wlewać do sprzętów AGD - do czajnika, żelazka, generatora pary czy parownicy do ubrań. W ten sposób unikniemy gromadzenia się kamienia, co wpłynie korzystnie na żywotność urządzeń, a także na komfort ich użytkowania. Warto również dodać, że użytkowanie dzbanków filtrujących ogranicza zużycie plastiku. Dzięki temu, że możemy przefiltrować wodę z kranu, nie musimy kupować wody w butelkach. W ten sposób bardziej zadbamy o środowisko naturalne, a przy okazji zaoszczędzimy trochę gotówki. Koszt użytkowania takiego dzbanka nie jest wysoki, a ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na nasze zdrowie, gdyż zachęca nas do spożywania większej ilości wody.
Gdzie kupić dzbanek filtrujący?
Oferta dzbanków filtrujących jest bardzo szeroka, a dzięki temu, że ich popularność wzrasta, można je kupić w łatwo dostępnych miejscach. Takie dzbanki bez problemu dostaniemy w sklepach ze sprzętami AGD czy wyposażeniem kuchni, a nawet w popularnych marketach. Największa, a zarazem najbardziej różnorodna oferta dzbanków jest jednak w sklepach online, np. w sklepie internetowym Inlago.pl.