Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa suszarka z pompą ciepła?

suszarka z technologią pompy ciepła

Moda na suszarkę do ubrań trwa w najlepsze. Coraz więcej osób decyduje się zamienić rozkładaną suszarkę na suszarkę bębnową, która nie tylko oszczędza mnóstwo czasu i zapewnia wygodę, ale również sprawia, że ubrania stają się miękkie, puszyste i pachnące. Wybierając taką suszarkę, warto jednak postawić na model z pompą ciepła, ponieważ ta nowoczesna technologia ma wiele do zaoferowania.

Bębnowa suszarka do ubrań - co to jest?

Po zrobieniu prania musimy w jakiś sposób wysuszyć odzież. Jeśli jest ładna pogoda i świeci słońce, możemy rozwiesić pranie na sznurkach na balkonie lub w domu na rozkładanej suszarce, która zbudowana jest z plastikowych lub metalowych prętów. Niestety suszenie ubrań w taki sposób trwa bardzo długo, a do tego zajmuje sporo miejsca w pomieszczeniu. Wymaga od nas też nieco wysiłku, ponieważ najpierw trzeba mokre ubrania rozwiesić, a później, gdy już wyschną, zdjąć i przygotować do prasowania.


Zdecydowanie lepszym sposobem na szybkie i co najważniejsze, skuteczne wysuszenie ubrań, jest włożenie ich do suszarki bębnowej. Taka suszarka do ubrań z wyglądu przypomina pralkę ładowaną od frontu - ma bęben, wyświetlacz elektroniczny oraz przyciski i pokrętła, które służą do obsługi urządzenia. Wystarczy podłączyć ją do prądu, włożyć mokre ubrania do bębna i zająć się innymi sprawami. Gdy urządzenie zakończy cykl suszenia, powiadomi nas o tym za pomocą sygnału dźwiękowego. Z bębna wyjmiemy suche ubrania, które od razu możemy włożyć do szafy. Tylko nieliczne będą wymagać prasowania, np. koszule czy sukienki z falbankami. Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek:

  • Suszarki ewakuacyjne (wywiewowe, wentylacyjne) - są to dość stare urządzenia, które powoli znikają z rynku. Do procesu suszenia pobierają powietrze z pomieszczenia, następnie je podgrzewają i wtłaczają do bębna, gdzie wchłania parę wodną. Wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia za pomocą przewodu wentylacyjnego. Oznacza to, że suszarki ewakuacyjne nie mogą stać gdziekolwiek. Sprawdzą się zatem jedynie domach jednorodzinnych, gdzie istnieje możliwość podłączenia ich do instalacji sanitarnej.
  • Suszarki kondensacyjne - to nowoczesne urządzenia, które nie wymagają podłączenia do kanału wentylacyjnego. Pracują na zasadzie skraplania pary w wodę, która gromadzi się w specjalnie przeznaczonej do tego celu szufladzie. Dzięki temu suszarkę można ustawić w dowolnym miejscu, trzeba jedynie pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika na wodę. Producenci cały czas wprowadzają udoskonalenia do swoich sprzętów. Jednym z nich jest zastosowanie pompy ciepła, która wpływa na jakość i energooszczędność suszenia. Aktualnie suszarka z pompą ciepła cieszy się największą popularnością wśród konsumentów.

Warto dodać, że w sprzedaży dostępne są również pralko-suszarki, które, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają zarówno pranie, jak i suszenie ubrań. Pralko-suszarka będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają niewielkie mieszkanie i dwa duże sprzęty AGD po prostu się w nim nie zmieszczą.

jak działa suszarka z pompą ciepła

Czym jest pompa ciepła w suszarce?

Większość dostępnych na rynku suszarek kondensacyjnych wyposażona jest pompę ciepła. Nie mają one wbudowanych grzałek, ponieważ do podgrzewania wykorzystują bowiem czynnik termiczny. Zazwyczaj jest to czynnik chłodnicy R290, który jest bezpieczny dla środowiska, ale łatwopalny. Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co sprężarka w lodówce, która najpierw odbiera ciepło z żywności, a następnie przenosi je na zewnątrz urządzenia.

Suszarki bębnowe

Suszarka z pompą ciepła - sposób działania

  • Czynnik chłodniczy jest sprężany w kompresorze, dzięki czemu wzrasta jego ciśnienie i temperatura.
  • Następnie gorący czynnik chłodniczy przepływa przez wymiennik ciepła. Tam przekazuje transportowane ciepło i ogrzewa powietrze procesowe, które jest następnie wtłaczane do bębna.
  • Po schłodzeniu ciekły czynnik chłodniczy jest wprowadzany do kapilary. Tam następuje rozprężenie - spada temperatura i ciśnienie czynnika.
  • Następnie czynnik chłodniczy wpływa do parownika. Odbiera wilgoć od powietrza procesowego, która odpompowywana jest do specjalnej szuflady na wodę.

pralka i suszarka z pompą ciepła

Co daje pompa ciepła w suszarce do ubrań?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić suszarkę z pompą ciepła. Może lepiej postawić na kondensacyjną bez pompy? Poniżej przedstawimy zalety pompy ciepła.

Energooszczędne suszenie ubrań

Suszarka z pompą ciepła pozwala ograniczyć pobór energii elektrycznej. Dzięki pompie ciepła powstaje zamknięty obieg powietrza. Taki „recykling” oszczędza nawet do 50% energii w porównaniu ze starszymi modelami suszarek. Jeśli do tego dodamy najwyższą klasę energetyczną, oszczędności będą naprawdę duże. Wystarczy zatem spojrzeć na kartę energetyczną suszarki, by obalić mit o tym, że pochłania bardzo dużą ilość prądu. Suszarka z pompą ciepła będzie więc świetnym rozwiązaniem dla oszczędnych osób.

Suszenie w niskich temperaturach

Suszarka z pompą ciepła jest nie tylko przyjazna dla naszego portfela, ale również dla naszych ubrań. Dzięki pompie ciepła jest bowiem możliwe suszenie ubrań w niskiej temperaturze - około 50°C. Jak wiadomo, niskie temperatury są korzystniejsze dla naszej odzieży, ponieważ utrzymują jej dobry wygląd. Co więcej, susząc w niskiej temperaturze, nie narażamy ubrań na rozciągnięcie, skurczenie czy uszkodzenie.

Warto dodać, że suszarki są tak projektowane, aby ich bębny obracały się bardzo delikatnie. Dzięki temu pranie nie pozostaje na dnie bębna, tylko stale się przemieszcza. To z kolei sprawia, że ubrania stają się miękkie i mają mniej zagnieceń. Suszarki marki Bosch dodatkowo mają specjalny bolec, umieszczony z tyłu bębna.

suszarka z pompą ciepła

Suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła?

Choć suszarki z technologią pompy ciepła zdominowały rynek, wiele osób wciąż zastanawia się, czy lepiej nie kupić standardowej suszarki kondensacyjnej. W końcu modele bez pompy są o wiele tańsze. Niestety jest to tylko pozorna oszczędność, ponieważ suszarki bębnowe bez pompy zużywają o wiele więcej energii. Wykorzystują bowiem grzałki elektryczne, które nie są tak wydajne. Tracą sporą ilość ciepła, co przekłada się na większy pobór prądu. Jeden cykl suszenia będzie nas kosztował ponad dwa razy więcej niż w suszarce z pompą ciepła.

Należy również wspomnieć, że suszarki kondensacyjne szybko się nagrzewają. Z tego względu nie zaleca się umieszczania ich w szafie, ponieważ ulatniające się ciepło może uszkodzić mebel.

Pralko-suszarki

Gdzie kupić suszarkę do ubrań z technologią pompy ciepła?

Suszarka z pompą ciepła będzie świetnym wyborem - zarówno dla pary, jak i dla dużej rodziny. Nie tylko skutecznie wysuszy ubrania, ale również zadba o nasz budżet i pozwoli oszczędzić wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na rozwieszanie mokrych i składanie suchych ubrań. Co więcej, większość ubrań wyjętych z suszarki nie wymaga prasowania. To kolejna oszczędność czasu i prądu.


Obecnie suszarki z pompą ciepła są tak popularne, że dostaniemy je w każdym sklepie z urządzeniami AGD. Warto jednak odwiedzić sklep internetowy, gdyż tam ceny mogą być znacznie niższe niż w sklepie stacjonarnym.

Suszarka z pompą ciepła - jaki model wybrać?

Oferta suszarek z technologią pompy ciepła jest ogromna. Trudno więc się dziwić, że tak wiele osób ma problemy z wyborem odpowiedniego urządzenia. Warto zatem przejrzeć ranking popularnych modeli dostępnych na rynku. Często znajdują się tam też opinie konsumentów, które są bardzo cenne dla potencjalnych użytkowników.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas