Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaką pralkę kupić – ładowaną od góry czy od przodu?

pralka ładowana od góry czy od przodu

Nowoczesne pralki oferują wiele programów i innowacyjnych funkcji prania, dzięki czemu są w stanie nie tylko skutecznie pozbyć się plam z ubrań, ale również odpowiednio o nie zadbać. Jednak zanim zaczniesz interesować się nowoczesnymi technologiami, najpierw powinieneś zastanowić się, jaka pralka lepiej sprawdzi się u Ciebie w domu – ładowana od góry czy ładowana od frontu. Aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji, przygotowaliśmy ten poradnik, z którego dowiesz się, jakie mocne i słabe strony mają obydwa modele pralek.

Pralki dostępne na rynku

Zanim zaczniesz rozważania na temat programów prania, dodatkowych funkcji czy ilości zużywanej przez pralkę energii, powinieneś zdecydować, jaki model urządzenia Cię interesuje. Na rynku dostępne są bowiem pralki ładowane od przodu oraz pralki ładowane od góry.

 

pralka ładowana od frontu

Pralka ładowana od frontu

pralka ładowana od góry

Pralka ładowana od góry

 

W naszym kraju pralki ładowane od frontu cieszą się największą popularnością. Są to klasyczne modele, które z przodu posiadają przeszklone drzwiczki. Standardowe pralki mają około 60 cm głębokości, jednak w sklepach znajdziemy również modele w wersji slim, których głębokość nie przekracza 45 cm. Jeśli chodzi o pojemność bębna, jest ona mocno zróżnicowana, gdyż dostępne są zarówno pralki o załadunku 3 kg, jak i modele z dużymi, nawet 13-kilogramowymi bębnami.

Choć pralki ładowane od góry nie są tak bardzo popularne, chętnie są wybierane przez właścicieli niewielkich łazienek. Mogą się bowiem pochwalić smuklejszą konstrukcją i mniejszymi gabarytami, dzięki czemu nie będą zabierać wiele przestrzeni. W takich pralkach załadunek i rozładunek ubrań odbywa się poprzez podnoszoną pokrywę. Większość modeli dostępnych w sklepach ma bębny o pojemności od 4,5 kg do 7 kg.

Pralki ładowane od przodu

Pralka ładowana od frontu – zalety i wady

Oferta pralek ładowanych od frontu jest bardzo szeroka, dlatego nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem modelu, który spełni jego potrzeby. Tego typu pralki dostępne są nie tylko w wersji wolnostojącej, ale również do zabudowy. Dzięki temu można je dopasować do aranżacji łazienki albo ulokować w kuchni, aby stały się całkowicie niewidoczne. Pralki ładowane od frontu mają przeszklone drzwiczki, co zwiększa kontrolę nad cyklem prania i pozwala szybko zareagować w razie niespodziewanych wypadków, np. jeśli do bębna z białymi ubraniami przez przypadek włożymy czerwoną bluzkę. Dodatkową zaletą takich pralek jest to, że ich blat można z powodzeniem wykorzystać jako półkę, co będzie szczególnie przydatne w małych łazienkach.

Pamiętajmy jednak, że pralki ładowane od frontu wymagają schylania się przy każdym załadunku i rozładunku ubrań. Choć wydaje się to błahostką, dla starszych i schorowanych osób stanowi duże utrudnienie ze względu na bóle kręgosłupa, które odzywają się przy każdym schyleniu.

pralka ładowana od góry czy od przodu - porównanie

Jakie mocne i słabe strony mają pralki ładowane od góry?

Zdecydowanie największą zaletą pralek ładowanych od góry jest ich konstrukcja. Są one węższe niż klasyczne pralki, a ubrania do bębna ładuje się od góry, co pozwala ustawić je w łazience w dowolny sposób. Mogą stać tyłem albo bokiem do ściany, bez problemu zmieszczą się również we wnęce. Ogromną zaletą tego typu pralek jest wysoki komfort użytkowania. Aby załadować pranie do bębna, nie trzeba się schylać, dzięki czemu nie nadwyrężamy.

Pralki ładowane od góry

Zakup pralki ładowanej od góry wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nad pralką pozostawić wolną przestrzeń. Najlepiej około 60 cm, aby można było swobodnie otworzyć pokrywę pralki. Taka konstrukcja sprawia, że blatu pralki nie można wykorzystać jako półki. Owszem, chwilowo możemy odłożyć na nią suszarkę do włosów czy szczotkę, jednak ustawienie drobnych przedmiotów na dłuższą metę, będzie po prostu niemożliwe. Niektórym użytkownikom przeszkadza również brak przeszklonych drzwiczek, a dla innych jest to zaletą, gdyż jest mniej zakamarków, na których gromadzi się kurz.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas