Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Na jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak?

jak jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak

Żadna kuchnia nie może funkcjonować bez instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Zlewozmywak oraz sprzęty AGD, wykorzystujące wodę, muszą być podłączone zarówno do źródła wody, jak i odpływu. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na jakiej wysokości powinien się znaleźć odpływ pod zlewozmywak.

Instalacja wodociągowa w kuchni

W każdej kuchni musi znaleźć się przyłącze wodne do zlewu, ewentualnie zmywarki, pralki czy lodówki, jeśli ta wyposażona jest w dozownik wody i kostkarkę do lodu. Do wykonania instalacji wod.-kan. używa się rur miedzianych albo wykonanych z tworzywa sztucznego. Najlepiej by było, gdyby rury zostały połączone z pionem lub rozdzielaczem do poboru wody jak najkrótszą drogą, gdyż minimalizuje to ryzyko wystąpienia przecieku. Dobrym rozwiązaniem będzie również minimalizacja skrętów instalacji.

Zlewozmywaki kuchenne

Dopływ wody w kuchni

To, na jakiej wysokości powinien być zamontowany dopływ wody, będzie uzależnione od urządzeń.

 • Zlew kuchenny - wymaga podłączenia do ujęcia ciepłej i zimnej wody. Powinno być ono zlokalizowane na wysokości 60 cm od podłogi, najlepiej w centralnej części szafki pod zlewem. Jeżeli planujemy zamontować baterię z wyciąganą wylewką, wówczas warto oczka wody ciepłej i zimnej przesunąć w prawo albo w lewo o około 150 mm, by wąż wylewki nie zahaczał o zawory.
 • Zmywarka - zwykle wymaga ona jedynie podłączenia do ujęcia zimnej wody. Tylko niektóre modele zmywarek można podłączyć też do ciepłej wody. Ujęcie powinno znaleźć się na wysokości maksymalnie 50 cm od podłogi. Należy jednak pamiętać, że za zmywarką nie będzie zbyt dużo miejsca, dlatego zawory najczęściej umieszcza się w sąsiadującej z nią szafce. Wówczas warto pamiętać, aby nie zaginać przewodów łączących.
 • Lodówka - jeśli lodówka ma dozownik wody i kostkarkę, zazwyczaj należy podłączyć ją do ujęcia zimnej wody. Nie dotyczy to jednak wszystkich lodówek, ponieważ niektóre modele mają wbudowane specjalne pojemniki na wodę, które należy systematycznie uzupełniać. Warto jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi lodówki, ponieważ montaż węża doprowadzającego wodę będzie zależał od specyfiki konkretnego modelu.
 • Pralka - coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w małych mieszkaniach jest pralka w kuchni. Aby można było z niej skorzystać, konieczne jest podłączenie do ujęcia wody. Wysokość podejścia pod pralkę powinna wynosić minimum 60 cm od podłogi. Pralkę można włączyć do kanalizacji poprzez syfon zlewozmywakowy z dodatkowym odejściem.

wysokość odpływu zlewozmywaka

Rodzaje syfonu do zlewu kuchennego

W kuchni musi się też znaleźć instalacja odpływowa. O wysokości odpływu pod zlewozmywakiem kuchennym będzie przede wszystkim decydować typ zlewu oraz budowa syfonu. Syfony nazywane są zamknięciami wodnymi, a ich zadaniem jest zabezpieczanie przed przedostawaniem się gazów z kanalizacji do pomieszczeń. Aktualnie do wyboru są trzy rodzaje syfonów do zlewozmywaków, które różnią się pod względem budowy.

 • Syfony butelkowe - są wysokie i bardzo wąskie, wymagają okresowego czyszczenia. Jednak czyszczenie jest bardzo proste, wystarczy odkręcić dolną część i usunąć z niej zanieczyszczenia. Takie syfony mają małe wymiary, dzięki czemu można je łatwo ukryć w szafce pod zlewem.
 • Syfony typu U (rurowe, S-owy) - są to syfony samoczyszczące, które rzadko się zapychają. Jednak w przypadku konieczności czyszczenia, taki syfon trzeba będzie rozebrać, co jest dość kłopotliwe. Tego rodzaju syfon zajmuje sporo miejsca, ale mieści dość dużą ilość wody, dzięki czemu jest odporny na wysychanie.
 • Syfony oszczędzające miejsce - są też nazywane syfonami płaskimi. W takich modelach rura biegnie poziomo i załamuje się dopiero pod ścianą, co pozwala na zamontowanie w szafce dodatkowej półki. Takie syfony są stosowane zarówno w zlewozmywakach kuchennych, jak i umywalkach łazienkowych.

Syfony

Na jakiej wysokości odpływ pod zlewozmywak?

W zależności, od tego, jaki zlewozmywak mamy w kuchni, odpływ powinien znaleźć się na następującej wysokości:

Odpływ do zlewozmywaka jednokomorowego

 • W przypadku syfonu butelkowego podejście kanalizacyjne powinno zostać umieszczone 45 cm nad podłogą. Aktualnie uznawane jest to za normę.
 • Jeśli chodzi o syfon oszczędzający przestrzeń, odpływ powinien się znaleźć na takiej samej wysokości, co w przypadku syfonu butelkowego. Jednak oś można przesunąć do 275 mm od osi miski zlewu.

Odpływ do zlewozmywaka dwukomorowego

Wysokość podjeść do zlewu dwukomorowego również będzie uzależniona od rodzaju syfonu:

 • Syfon butelkowy - 400-500 mm (zwykle jest to wysokość 450 mm)
 • Syfon rurowy - 425-525 mm (zwykle 500 mm)
 • Syfon oszczędzający miejsce - 265-473 mm (z reguły wysokość wynosi 450 mm)

 

rodzaje syfonów

A na jakiej wysokości ma być odpływ pod zmywarkę i pralkę? W przypadku tego pierwszego urządzenia wąż odprowadzający wodę można podłączyć do podejścia kanalizacyjnego przy zlewie albo wykonać osobne podejście. Odpływ zmywarki powinien znajdować się na wysokości co najmniej 30 cm od podłogi, ale nie wyżej niż 100 cm. Szczegółowe informacje na ten temat zawsze podaje producent w instrukcji obsługi i należy przestrzegać jego zaleceń.


Natomiast wysokość podejścia pod pralkę będzie uzależniona od modelu urządzenia. Zazwyczaj nie może być ona mniejsza niż 40 cm i większa niż 90 cm od podłogi. W przypadku niewłaściwie dobranej wysokości odpływu istnieje ryzyko, że woda wróci się do bębna pralki po zakończeniu cyklu prania.

 

montaż zlewozmywaka kuchennego

 

armatura.png [26.26 KB]

 

Montaż zlewozmywaka kuchennego

Skoro już wiemy, na jakiej wysokości powinien znaleźć się odpływ pod zlewozmywak, możemy przystąpić do jego instalacji. Podłączenie syfonu do instalacji kanalizacyjnej nie jest trudne, więc bez problemu powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem. Będziemy jednak potrzebować kilku narzędzi, a mianowicie: klucza francuskiego, miarki, monety, piłki do skracania rur oraz papieru ściernego.

Postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją:

 • Jeśli w zlewie dwukomorowym jest korek automatyczny, umieszczamy go w większej komorze. Jeśli obie komory są równej wielkości, to wtedy korek wkładamy do tej, z której częściej będziemy korzystać.
 • Następnie w sitku zlewu i w odpływie umieszczamy uszczelkę. Przy sitku dokręcamy ją monetą.
 • Montujemy korek automatyczny, a następnie pokrętło korka w blacie lub na powierzchni zlewozmywaka.
 • W kolejnym kroku montujemy przelew górny i podłączamy rurę z odpływem.
 • Sprawdzamy, jaka jest odległość pomiędzy końcami rur. Jeśli jest zbyt duża, konieczne może być przycięcie rur. Wówczas za pomocą specjalnej piły skracamy rur, a następnie wygładzamy je papierem ściernym.
 • Na końcu skręcamy orurowanie, montujemy uszczelki i dobrze dokręcamy wszystkie elementy, by nie doszło do nieszczelności.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas