Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wymienić baterię kuchenną?

jak zamontować baterię kuchenną

Jeśli cieknie nam kran albo po prostu chcemy wymienić baterię na taką, która będzie bardziej pasować do aranżacji kuchni, wcale nie musimy wzywać fachowca. Wbrew pozorom samodzielna wymiana wcale nie jest taka trudna i czasochłonna. W poniższym tekście podpowiemy, jak wymienić baterię kuchenną i naprawić jej ewentualne usterki.

Jak zdemontować starą baterię w zlewie?

Wbrew pozorom wymiana baterii zlewozmywakowej wcale nie jest trudna ani czasochłonna. Współczesne baterie kuchenne umożliwiają bowiem łatwy i bezpieczny montaż, dzięki czemu możemy samodzielnie dokonać wymiany.


Zanim przystąpimy do montażu nowej baterii, najpierw musimy zdemontować stary model. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak odkręcić stary kran.

Odcięcie dopływu wody

W pierwszej kolejności powinniśmy odciąć dopływ wody, zamykając główny zawór. Niestety musimy się przygotować na ewentualny wyciek - warto zatem mieć przy sobie ścierki, szmatki lub ręczniki. Gdy zakręcimy zawór wody, możemy otworzyć baterię i poczekać aż woda przestanie ciec.

Poluzowanie połączeń

Aby rozkręcić starą baterię, musimy poluzować wężyki doprowadzające wodę ciepłą i zimną.

Odkręcenie baterii

Następnie przy pomocy klucza nastawnego odkręcamy nakrętkę baterii. Zazwyczaj wystarczy ją tylko delikatnie poluzować kluczem, a dalej można odkręcać ręka. Po usunięciu zestawu mocującego wyciągamy baterię z otworu zlewozmywaka do góry.

montaż baterii kuchennej

Baterie kuchenne

Montaż nowej baterii

Gdy wyjmiemy nową baterię z pudełka, sprawdźmy, czy w zestawie znajdują się wszystkie elementy. Są to: część główna baterii, wężyki, uszczelki oraz śruba mocująca. Jeśli mamy komplet, możemy przystąpić do pracy. Poniżej znajduje się opis, jak wymienić baterię kuchenną.

 

Zamocowanie baterii

Montaż baterii rozpoczynamy od wkręcenia śruby montażowej i elastycznych wężyków. Następnie przepychamy baterię przez otwór w zlewie lub w blacie kuchennym. Sprawdzamy, czy bateria jest ustawiona w odpowiednim miejscu i pod właściwym kątem. Jeśli tak, od spodu zlewozmywaka nakładamy podkładki i montujemy śruby mocujące. Warto dokręcić je kluczem nastawnym aż do oporu, dzięki czemu unikniemy ewentualnej niestabilność i obracania się korpusu.


Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup baterii z wyciąganą wylewką, na tym etapie musimy przykręcić wąż natrysku do przewodu wyprowadzającego wodę z baterii. Na końcu węża należy umieścić ciężarek, który pozwoli na wygodne chowanie wylewki.

Podłączenie elastycznych wężyków

Wewnątrz baterii znajdują się dwie rurki - jedna do podłączenia wody ciepłej, a druga do zimnej. Elastyczne rurki musimy podłączyć do końcówek rur, które wychodzą ze ściany. Przeważnie rura z ciepłą wodą znajduje się z lewej strony, a rura z wodą zimną z prawej. Wspomniane wężyki dokręcamy do zaworów instalacji wodociągowej za pomocą klucza.

Odkręcenie zaworu i sprawdzenie instalacji

Gdy zamontujemy baterię, powinniśmy odkręcić zawór główny, by sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli nie ma żadnych wycieków, możemy zacząć korzystać z baterii.

 

montaz-baterii-kuchennej-kernau.png [42.74 KB]

Źródło: www.kernau.com

Jak naprawić baterię kuchenną?

Cieknący kran, przeciekanie u podstawy czy ograniczona ruchomość uchwytu - to tylko niektóre nieprawidłowości związane z pracą baterii. Na szczęście większość napraw możemy wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca.

Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej?

Jeśli z kranu cieknie woda, mimo że kurki są dokręcone, najprawdopodobniej jest to wina uszczelki. Na szczęście wymiana uszczelki nie jest skomplikowana i nie powinna nikomu sprawić problemów. Jakie narzędzia będą nam potrzebne? Przede wszystkim klucze płaskie, śrubokręt i komplet nowych uszczelek, a także miska i ścierki lub ręczniki.


Oto instrukcja krok po kroku, jak wymienić uszczelkę:

 • Najpierw musimy zakręcić główny zawór wody - jeśli tego nie zrobimy, możemy zalać całe mieszkanie. Następnie podstawiamy miskę pod kran i odkręcamy wylewkę. Czekamy, aż z rur spłynie woda.
 • Bierzemy do ręki cienki śrubokręt i wyciągamy zaślepkę, która przykrywa śrubę na wylewce.
 • Na środku kranu będzie umiejscowiona śruba - odkręcamy ją przy pomocy klucza, a następnie wyjmujemy starą uszczelkę.
 • Następnie zakładamy nową uszczelkę - musi być tego samego rozmiaru, co poprzednia.
 • Na koniec dokładnie dokręcamy wszystkie części. Jeśli wszystkie kroki wykonaliśmy prawidłowo, cieknący kran nie będzie już więcej sprawiał nam problemów.

montaż baterii kuchennej

 

armatura.png [26.26 KB]

 

Jak wymienić głowicę w baterii kuchennej?

Jeśli zauważymy, że głowica baterii jest uszkodzona albo pęknięta, powinniśmy rozważyć jej wymianę na nową. Zazwyczaj przyczyną uszkodzenia głowicy jest osadzający się na niej kamień. Przed przystąpieniem do pracy musimy zakręcić dopływ wody, by nie zalać mieszkania. Następnie możemy przystąpić do naprawy:

 • Najpierw musimy podważyć zaślepkę, która znajduje się pod dźwignią mieszacza. Do tego celu powinien wystarczyć nam cienki śrubokręt. Może się jednak zdarzyć, że zaślepka się zapiekła - wtedy przyda nam się klucz nastawny. Warto wspomnieć, że w bateriach z jednym mieszaczem znajduje się tylko jedna zaślepka, natomiast w starszych bateriach z dwoma mieszaczami, są dwie zaślepki - czerwona oznacza wodę ciepłą, a niebieska zimną.
 • Po zdjęciu zaślepki ukaże nam się śruba. Musimy ją odkręcić kluczem imbusowym i zdjąć uchwyt.
 • Głowicę baterii dodatkowo zabezpiecza rozetka. Należy wykręcić ją ręcznie, aby jej nie uszkodzić ani nie porysować.
 • Następnie wyjmujemy głowicę i oczyszczamy gniazdo baterii.
 • Nową głowicę montujemy w taki sam sposób, tylko że wszystkie czynności wykonujemy w odwrotnej kolejności.

jak wymienić baterię kuchenną

Jak wymienić wąż w baterii?

Czasami może się zdarzyć, że w baterii zlewozmywakowej pęknie wąż, przez co będzie ciekła woda. W takiej sytuacja konieczna będzie jego wymiana. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane zadanie.

 • Standardowo, przed przystąpieniem do pracy zakręcamy główny zawór wody.
 • Następnie odkręcamy wąż z rurki w szafce - jedną ręką przytrzymujemy węża, a drugą odkręcamy nakrętkę.
 • W kolejnym kroku musimy odkręcić metalowy obciążnik. Następnie wyciągamy baterię od góry.
 • Następnie odkręcamy kluczem uszkodzony wężyk i wymieniamy go na nowy (musi być dokładnie taki sam jak uszkodzony wężyk). Nowy wężyk możemy dokręcić palcami, a później warto jeszcze użyć klucza.
 • W następnej kolejności musimy zamontować kupiony zestaw montażowy, w skład którego wchodzi śruba montażowa z nakrętką, podkładka i gumowa uszczelka. Przykręcamy go od spodu do baterii.
 • Gdy wszystko poprawnie przykręcimy, przeciągamy baterię przez otwór w zlewie lub w umywalce. Następnie montujemy obciążnik, sprawdzamy, czy korpus baterii jest stabilny, a następnie dokręcamy obciążnik kluczem.
 • Na końcu dokręcamy wężyki do kraników z wodą - z reguły kranik z ciepłą wodą znajduje się po lewej stronie, a z zimną po prawej.
 • Odkręcamy zawór wody i sprawdzamy, czy nic nie cieknie.

wymiana węża w baterii kuchennej

Jak usztywnić baterię?

Czasami może się zdarzyć, że po zamontowaniu nowa bateria będzie się odchylać na boki. Taka niestabilność może być spowodowana kilkoma czynnikami, np. niewłaściwym nałożeniem uszczelki i metalowej podkładki od spodu zlewozmywaka. Oba elementy należy dobrze dokręcić jeszcze podczas montażu, tak, aby bateria pozostała całkowicie nieruchoma. Do niestabilności baterii często dochodzi też w przypadku stalowych zlewozmywaków. Mają one bowiem cienkie ścianki, które nie są w stanie utrzymać wysokich i ciężkich baterii. W takiej sytuacji potrzebna będzie specjalna nakładka pod baterię, która wzmocni i ustabilizuje zlew od spodu.

 

 

Produkty powiązane

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas