Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w zlewie?

dozownik-na-plyn-do-naczyn-2.jpg [175.27 KB]

Kuchenne akcesoria mają nie tylko pomóc nam w wykonywaniu codziennych czynności, ale również uatrakcyjnić kuchnię pod względem wizualnym. Jednym z takich przyborów jest dozownik na płyn do mycia naczyń, który montuje się na stałe na powierzchni zlewu lub w blacie kuchennym. Taki dozownik nie tylko eliminuje problem z nieestetycznymi butelkami z płynami, ale również usprawnia mycie naczyń. Co więcej, korzystanie z dozownika to również oszczędność, gdyż wbudowana w niego pompka pozwala zaaplikować tylko tyle płynu, ile jest potrzebne do umycia naczynia. To bardzo użyteczny gadżet, dlatego podpowiemy Wam, jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w zlewie kuchennym.

Dozownik na płyn do mycia naczyń - największe zalety

Coraz więcej osób decyduje się zamontować dozownik do płynu do mycia naczyń w kuchni oraz dozownik na mydło w umywalce łazienkowej. Takie dozowniki są prawie niewidoczne, gdyż na powierzchnię zlewu wystaje jedynie cienki kranik. W większości modeli ten kranik wykonany jest ze stali, odpornej na korozję, natomiast butelka na płyn wykonana jest z tworzywa sztucznego. Stalowy kranik występuje w różnych kolorach, np. czarny, biały, chrom, mosiądz, złoto czy różowe złoto. Dzięki temu dozownik można z łatwością dopasować do rodzaju i koloru zlewozmywaka, zarówno stalowego, granitowego, jak i ceramicznego.
Estetyka nie jest jedyną zaletą dozownika. Jego dużym atutem jest praktyczność, a także oszczędność. Dozowniki znacznie usprawniają pracę - wystarczy jedno naciśnięcie pompki, by na gąbkę spłynęła odpowiednia ilość płynu do mycia naczyń czy mydła. Uzupełnienia dozownika również nie sprawia problemów - można odkręcić pojemnik albo ściągnąć kraniki i od góry uzupełnić płyn. Warto zatem mieć zlew z dozownikiem w swojej kuchni. Niektórzy producenci oferują dozowniki w zestawie ze zlewami, jednak w większości przypadków takie akcesorium należy dokupić.

jak zamontować dozownik na płyn do mycia naczyń

Gdzie zamontować dozownik na płyn do mycia naczyń?

Zanim przejdziemy do opisu, jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w zlewie, zastanówmy się, gdzie możemy go zamontować. Do wyboru mamy dwa rozwiązania - montaż w zlewie lub w blacie kuchennym. Oba sposoby montażu wymagają wywiercenia otworu. To, czy wywiercimy otwór w zlewie, czy w blacie kuchennym, będzie w dużej mierze uzależnione od wielkości naszego zlewozmywaka. Jeśli mamy zlewozmywak prostokątny, a do tego z ociekaczem, na jego powierzchni będzie wystarczająco dużo miejsca na wywiercenie otworu. Problem może pojawić się w przypadku niewielkich, okrągłych lub prostokątnych zlewów - zazwyczaj mają one jedynie miejsce na otwór pod baterię kuchenną.

Dozowniki do płynu do naczyń

Jak wywiercić otwór w zlewie kuchennym?

Jeśli nie mamy gotowego otworu w naszym zlewie, musimy go wywiercić. Do tego celu przydadzą nam się narzędzia. Jakie? Przede wszystkim wiertarka i dwa wiertła o średnicy 2-3 mm oraz 10 mm, wykrojnik o odpowiedniej średnicy, młotek i punktak, drewniany klocek i flamaster. Musimy jednak wiedzieć, jaką średnicę ma mieć otwór. Dlatego należy kupić dozownik jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Następnie postępujemy według poniższych wskazówek:

 • Za pomocą flamastra zaznaczamy punkt, który będzie osią otworu.
 • Pod ten punkt podkładamy drewniany klocek. Powinien mieć on wysokość równą głębokości komory, co zapewni stabilność zlewozmywaka podczas wiercenia otworu. Następnie za pomocą punktaka i młotka oznaczamy powierzchnię otworu.
 • Teraz możemy przystąpić do wiercenia. Najpierw używamy wiertła o małej średnicy, a następnie powiększamy otwór większym wiertłem. Przez otwór wprowadzamy od dołu śrubę prowadzącą z górną częścią wykrojnika. Na niej powinna się znaleźć nakrętka, którą dokręcamy powoli, jednocześnie wycinając otwór w zlewie.
 • Na koniec pozostaje nam jedynie wyrównanie i stępienie krawędzi otworu za pomocą pilnika.

montaż dozownika na płyn do mycia naczyń

Montaż dozownika do płynu do naczyń

Oto instrukcja krok po kroku, jak zamontować dozownik na płyn do naczyń w zlewie:

 • Gdy już mamy wywiercony otwór w zlewie, nakładamy na niego piankową uszczelkę.
 • Następnie górną część dozownika łączymy z dekoracyjną podstawką i rurką i przekładamy go przez otwór.
 • W kolejnym kroku od spodu zakładamy gumową uszczelkę i nakrętkę, którą dokręcamy dozownik do zlewozmywaka. Zwróćmy uwagę, aby nakrętka była umieszczona symetrycznie do otworu.
 • Następnie od spodu dokręcamy pojemnik do zlewu, a od góry montujemy element dozujący.
 • Na koniec warto sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie, naciskając kilkakrotnie pompkę dozownika.

Zlewozmywaki kuchenne

Jaki dozownik na płyn do mycia naczyń wybrać?

Dozowniki na płyn do naczyń można znaleźć w ofercie wielu producentów. Ich produkcją zazwyczaj zajmują się firmy, które produkują armaturę kuchenną i łazienkową, a więc zlewozmywaki, baterie i umywalki. Dozowniki mają w swojej ofercie takie marki jak: Kernau, Franke, Pyramis, Blanco, Deante i wielu innych. Przed zakupem dozownika warto zwrócić uwagę na jego sposób wykonania. Z racji tego, że dozownik będzie stale narażony na kontakt z wodą i różnego rodzaju zabrudzenia, niezwykle ważna jest jego solidność.

dozownik na płyn w zlewie kuchennym


Oto przykładowe dozowniki na płyn dostępne w sklepie Inlago.pl:

 • Dozownik Franke Comfort onyx - jego pojemnik został wykonany z tworzywa sztucznego i jest w stanie pomieścić 350 ml płynu do mycia naczyń. Natomiast element dozujący ma kolor onyx. Dozownik pasuje do otworu montażowego o średnicy 25-35 mm.

franke-dozownik-franke_onyx.jpg [72.80 KB]

 • Dozownik do płynu Kernau KSD 02 Chrome - dozownik ma wysokość 28 cm, a zasięg wylewki wynosi 9 cm. Zbiornik na płyn ma pojemność 500 ml, dzięki czemu nie będzie konieczności często dolewania płynu. Dozownik montuje się w otworze o średnicy 28 mm.

dozownik_kernau.jpg [194.07 KB]

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas