Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna – którą wybrać?

waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna - którą wybrać

 

Waga łazienkowa nie jest niezbędna do życia, ale powinna znaleźć się na wyposażeniu każdej rodziny. Aby lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy bowiem regularnie mierzyć ciężar naszego ciała. W sklepach dostępne są tradycyjne wagi mechaniczne oraz bardziej zaawansowane wagi elektroniczne, które oprócz pomiaru ciężaru, są w stanie przeprowadzić pełną analizę składu naszego ciała. Jak działają oba modele? Która waga lepiej sprawdzi się w domu: waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania w poniższym artykule.

 

Aktualizacja 10.05.2023 r.

 

Waga łazienkowa mechaniczna – bezawaryjna i łatwa w obsłudze

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej wybrać wagę łazienkową mechaniczną, czy elektroniczną, najpierw należy poznać sposób działania, dokładność, a także wady i zalety obu tych urządzeń.

 

waga łazienkowa mechaniczna

Waga łazienkowa mechaniczna

waga łazienkowa elektroniczna

Waga łazienkowa elektroniczna

 

Jeśli chodzi o wagę łazienkową mechaniczną, to jest to tradycyjne urządzenie, z którego korzystamy od lat. Taka waga analogowa nie ma żadnych elektronicznych komponentów, dzięki czemu nie wymaga zasilania bateriami ani prądem. Sprawia to, że jest praktycznie bezawaryjna, nie generuje żadnych dodatkowych kosztów i można z niej korzystać w każdym miejscu. Taka waga może być wykonana z różnych materiałów, np. z metalu, szkła hartowanego czy drewna. Jeśli chodzi o kształt, to najczęściej spotykane są wagi kwadratowe, okrągłe i w kształcie trapezu. Niestety dokładność pomiaru w wagach mechanicznych pozostawia wiele do życzenia – granica błędu może sięgać nawet do 1 kg.

Jak działa waga łazienkowa mechaniczna?

Działanie wagi mechanicznej nie jest skomplikowane. Wszystkie modele mają wbudowane sprężyny, które poprzez odkształcanie wprawiają w ruch obrotową skalę. Z kolei na obudowie znajduje się tarcza z podziałką i ruchomą wskazówką, która porusza się i wskazuje wagę osoby. Jeśli chodzi o podziałkę, to zazwyczaj każda kolejna kreska to 1 kg. Są jednak i takie wagi, w których dystans pomiędzy kolejnymi kreskami wynosi 0,5 kg.

Należy pamiętać, że waga łazienkowa wskazówkowa działa w określonym zakresie kilogramowym – zazwyczaj najmniejsze możliwe obciążenie wynosi 2 kg. Oznacza to, że jeśli będziemy chcieli zważyć zwierzę lub jakiś przedmiot o mniejszym obciążenia, urządzenie po prostu go nie wykryje. W przypadku wag mechanicznych nie można również przekraczać maksymalnego obciążenia. Nie dość, że waga nie dokona prawidłowego pomiaru, to jeszcze może ulec uszkodzeniu.

 

jak działa waga mechaniczna

Jak ustawić wagę mechaniczną?

Przed pierwszym użyciem powinniśmy wyregulować naszą wagę. Natomiast przed każdym kolejnym użyciem wystarczy zadbać o to, aby wskazówka w mechanizmie była ustawiona na wartość 0.

Waga łazienkowa elektroniczna – zapewnia precyzyjny pomiar

Zdecydowanie bardziej popularna jest waga łazienkowa elektroniczna. Może mieć kształt prostokąta, kwadratu albo okręgu, cechuje ją estetyczny design. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to tego typu wagi najczęściej wykonuje się ze szkła hartowanego albo z tworzywa sztucznego. W sprzedaży dostępne są również wytrzymałe wagi ze stali nierdzewnej, wagi drewniane oraz odporne na wilgoć wagi bambusowe. Każda waga elektroniczna ma zasilanie bateryjne, a niektóre modele są dodatkowo wyposażone w funkcję, która informuje, że baterie są na wyczerpaniu.

Na rynku oprócz standardowych wag elektronicznych znajdziemy również bardziej zaawansowane modele z pomiarem tłuszczu, tkanki mięśniowej czy tkanki kostnej.

 

Jak działa waga elektroniczna?

Wagi elektryczne, podobnie jak modele mechaniczne, działają na zasadzie odkształcania sprężyny pod wpływem nacisku. Różnią się natomiast tym, że w modelach elektronicznych odkształcenie mierzone jest tensometrem. Istnieją również urządzenia, które korzystają z przetworników hydraulicznych. W obu przypadkach czujniki rozmieszczone są na polach, na których należy stanąć, aby dokonać pomiaru. Następnie te czujniki przesyłają sygnał do przetwornika analogowo-cyfrowego, a ten ukazuje wartości na wyświetlaczu. Taki sposób działania sprawia, że waga elektryczna jest bardzo dokładna – jest w stanie dokonać pomiaru z dokładnością do 5 g.

 

jak działa waga elektroniczna

 

Jak skalibrować wagę elektroniczną?

Zarówno wagi elektroniczne, jak i modele mechaniczne mogą się rozregulować pod wpływem codziennej eksploatacji. W przypadku wag elektronicznych kalibracja jest konieczna szczególnie w przypadku, gdy wyczerpie się bateria zasilająca i trzeba wymienić ją na nową. Jeśli często na wyświetlaczu pojawia się błąd, to również może oznacza, że waga się rozregulowała. Zazwyczaj kalibracja wagi nie jest skomplikowana, ponieważ polega na wciskaniu odpowiedniej kombinacji klawiszy. Na szczęście w przypadku nowoczesnych wag łazienkowych nie musimy się tym martwić, ponieważ kalibrują się automatycznie.

Jak uruchomić wagę łazienkową elektroniczną?

Jeśli chcemy zważyć się na wadze elektronicznej, pamiętajmy, aby ustawić ją na płaskim podłożu. Nie stawiajmy wagi na łączeniu płytek ani na dywanie, ponieważ może to zaburzyć dokładność pomiaru. Zanim staniemy na wagę, musimy ją uruchomić. W jaki sposób? Wszystko zależy od modelu i producenta wagi. Niektóre modele elektroniczne mają przyciski do uruchamiania, a w innych wystarczy dotknąć stopą środkowej części wagi, aby ją włączyć.

Jak stawać na wadze elektronicznej?

Po uruchomieniu wagi elektronicznej możemy na niej stanąć, aby dokonać pomiaru. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie stawać na wadze mokrymi stopami. Poza tym zawsze powinniśmy ściągać buty i skarpetki. Na wagę stajemy dopiero wtedy, gdy wyświetlacz pokaże wartość 0.0. Nasze stopy muszą być równomiernie rozstawione, najlepiej równolegle, w wygodnej dla nas pozycji. Podczas pomiaru masy ciała powinniśmy stać spokojnie, nie opierać się o szafki ani nie dotykać żadnych elementów znajdujących się w pobliżu. Dzięki temu uzyskamy wiarygodny wynik naszej masy ciała.

 

jak korzystać z wagi elektronicznej

 

Wagi elektroniczne – dostępne rodzaje

Oprócz klasycznych wag elektronicznych, w sprzedaży znajdziemy też bardziej zaawansowane modele, które wyposażone są w dodatkowe funkcje. Są to:

 • Wagi diagnostyczne – nazywane również wagami analitycznymi lub medycznymi. Są to po prostu bardziej profesjonalne wagi łazienkowe, ponieważ oprócz pomiaru wagi, dokonują analizy składu ciała. Mierzą zawartość procentową tłuszczu i mięśni w organizmie, wskazują zawartość wody w organizmie, a także podają gęstość i masę kości.
 • Wagi inteligentne – inaczej nazywane wagami typu smart. Są to nowoczesne wagi elektroniczne, które wyposażone są w moduł Bluetooth, dzięki czemu można je sparować ze smartfonem. Wystarczy zainstalować w telefonie dedykowaną aplikację, aby móc monitorować swoją wagę i skład organizmu z pozycji smartfona.

Jakie dodatkowe funkcje ma waga łazienkowa elektroniczna?

Najbardziej zaawansowane wagi elektroniczne to modele diagnostyczne, które są w stanie zbadać wiele innych parametrów, m.in.:

 • Masę procentową tkanki mięśniowej – tym parametrem będą szczególnie zainteresowani ci, którzy regularnie ćwiczą na siłowni i chcą wyrzeźbić swoje ciało. Przyjmuje się, że masa mięśniowa powinna stanowić około 65-85% naszej całej masy ciała.
 • Masę procentową tkanki tłuszczowej – pomiar tkanki tłuszczowej to przydatna funkcja szczególnie dla osób z nadwagą, osób, które chcą schudnąć albo wymodelować swoją sylwetkę. Prawidłowo wartość tkanki tłuszczowej u kobiet wynosi 15-36%, natomiast u mężczyzn 10-25% - wszystko zależy jednak od wieku. Przekroczenie górnej granicy może wskazywać na otyłość.
 • Masę i gęstość tkanki kostnej – masa układu kostnego człowieka jest raczej stała i stanowi około 12-13,5% całkowitej masy ciała. Może się jednak zmieniać w wyniku choroby, np. osteoporozy. Dokonując regularnie pomiaru, będziemy mogli szybko wykryć potencjalne choroby.
 • Wiek metaboliczny – określa wiek naszego organizmu. Jeśli nie dbamy o siebie, nieprawidłowo się odżywiamy i nie uprawiamy żadnych sportów, wiek naszego organizmu będzie wyższy, niż wskazywałaby na to nasza metryczka urodzenia.
 • Wskaźnik BMI – to stosunek masy ciała do wzrostu. Wskaźnik pozwala oszacować, czy mamy prawidłową wagę ciała – niskie wartości oznaczają, że ważymy zbyt mało, natomiast wysokie, że mamy nadwagę.
 • Metabolizm spoczynkowy (BMR) – ten parametr określa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, które pozwala podtrzymać wszystkie funkcje życiowe.
 • Zawartość wody w organizmie – u dorosłego człowieka woda stanowi około 60% masy ciała. Jednak na jej zawartość mają wpływ m.in. płeć, wiek oraz zawartość tkanki tłuszczowej. Dzięki tej funkcji będziemy w stanie określić, czy jesteśmy dobrze nawodnieni.

 

waga łazienkowa elektroniczna - dodatkowe funkcje

Polecane wagi elektroniczne

Jeśli zdecydujemy się na zakup wagi łazienkowej elektronicznej, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą produktów dostępnych na rynku. Takie wagi znajdziemy w asortymencie wielu producentów, m.in.: Bosch, Zelmer, Xiaomi, Blaupunkt, Adler, Sencor, Omron, Łucznik czy Beurer. Ceny produktów są mocno zróżnicowane i zależą przede wszystkim od materiału wykonania oraz oferowanych funkcji.

Jeżeli nie wiecie, jaką wagę elektroniczną wybrać, sprawdźcie nasz ranking. Znajdziecie w nim polecane wagi elektroniczne dostępne w różnych przedziałach cenowych.

Waga elektryczna do 50 zł

 • Waga łazienkowa Łucznik BS-11A – to elektroniczna waga z o maksymalnym obciążeniu 150 kg, wyposażona w wiele przydatnych funkcji. Dokonuje pomiaru kalorii, masy ciała, tłuszczu, mięśni i kości, a poza tym mierzy zawartość wody w organizmie oraz BMI. Waga została wykonana ze szkła hartowanego, ma automatyczną kalibrację i wskaźnik naładowania baterii. Model od marki Łucznik zbiera bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników. Ten model jest aktualnie niedostępny w sklepie. Sprawdź inne wagi Łucznik w Inlago.

 

 

Waga elektryczna do 100 zł

 • Waga łazienkowa Xiaomi Mi Smart Body Scale 2 – to dobra waga elektroniczna, która cechuje się ultra cienkim designem i kompaktowymi wymiarami. Ma ukryty wyświetlacz LED i bezpieczne, zaokrąglone brzegi, a dzięki temu, że została wykonana z materiału ABS, jest trwała i odporna na korozję. Jej zaletą jest również antypoślizgowość. Poza tym waga dostarcza informacje na temat tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej oraz tkanki kostnej. Jest w stanie obliczyć wskaźnik BMI, zmierzyć zawartość wody w organizmie i szacunkowy metabolizm ciała. Wagę można sparować z aplikacją, aby móc monitorować swoje pomiary na smartfonie.

 

 

Waga elektryczna do 250 zł

 • Waga łazienkowa Concept VO4010 – to nie jest zwykła waga elektroniczna. To bardziej profesjonalna waga, która umożliwia kompleksową analizę organizmu. Jest w stanie zmierzyć 12 parametrów ciała działa impedancji bioelektrycznej. Oprócz ciężaru ciała mierzy również: tłuszczu w ciele, masę beztłuszczową, tłuszcz podskórny, mięśnie szkieletowe, masę mięśniową, masę kostną, zawartość wody w organizmie, biało, BMR oraz wiek metaboliczny. Wagę można sparować z aplikacją Feelfit, aby móc monitorować stan swojego zdrowia i postępy z pozycji smartfona lub tabletu. zobacz też inne wagi łazienkowe Concept w naszej ofercie.

 

Waga łazienkowa mechaniczna czy elektroniczna – jaką kupić?

Wybór wagi łazienkowej będzie uzależniony przede wszystkim od naszch indywidualnych potrzeb i preferencji. Waga mechaniczna z pewnością będzie dobrym wyborem dla osób starszych, które nie przywykły do nowoczesnych rozwiązań. Jest łatwa w obsłudze, więc jej użytkowanie nie sprawi nikomu żadnych problemów. Dzięki temu, że ma prostą konstrukcję, będzie służyć przez długi czas.

 

jaką wagę łazienkową kupić - mechaniczną czy elektroniczną

Jeśli chodzi o wagę elektroniczną, to jej największą zaletą jest dokładność pomiaru. Będzie zatem lepszym rozwiązaniem dla osób, które próbują zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Dzięki precyzyjnemu pomiarowi łatwo będzie można śledzić efekty zastosowanej diety i ćwiczeń. Z kolei osoby, które chcą lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinny rozważyć zakup wagi analitycznej, dzięki której będą mogły śledzić, jakie zmiany zachodzą w ich organizmie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się kupić wagę łazienkową elektroniczną, czy mechaniczną, powinniśmy zwrócić uwagę, z jakich materiałów została wykonana i jakie dodatkowe funkcje oferuje. Domowa waga osobowa powinna przede wszystkim spełniać nasze potrzeby.

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas