Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Do ilu kg jest waga kuchenna? Jaką wybrać?

waga kuchenna do ilu kilogramów

Waga kuchenna to niezbędne akcesorium każdego kucharza i cukiernika. Pozwala dokładnie odmierzyć proporcje, aby przygotować pyszną potrawę z kuchni orientalnej czy świąteczne pierniczki ze starej książki kucharskiej. Waga sprawdzi się również w przypadku osób, które stosują dietę i muszą odmierzać określone porcje posiłków. Do ilu kg jest waga kuchenna? Jaką wybrać: mechaniczną czy elektroniczną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Waga kuchenna - elektroniczna czy mechaniczna?

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, do ilu kg jest waga kuchenna, sprawdźmy, czym różnią się modele dostępne na rynku.

 • Wagi mechaniczne - to tradycyjne modele, które cechują się prostą konstrukcją, łatwą obsługą i stosunkowo niską ceną. Wewnątrz mają zamontowany odważnik, który wskazuje ciężar produktu za pomocą wskazówki na zegarze lub na osi. Takie wagi zbudowane są z plastiku, a droższe modele ze stali nierdzewnej. W sprzedaży znajdziemy też piękne wagi w stylu retro, które staną się dodatkową ozdobą kuchni. Niestety wagi mechaniczne mają sporo minusów. Przede wszystkim dokonują niedokładnych pomiarów - skala błędu może sięgać nawet 20 g, co w niektórych sytuacjach robi ogromną różnicę. Poza tym wiele osób ma problemy z odczytywaniem pomiaru za pomocą wskazówki. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie wagami mechanicznymi spada, a ich oferta się kurczy.
 • Wagi elektroniczne - mają one wbudowane odważniki, a wynik dokonanego pomiaru pojawia się na wyświetlaczu. Tego typu wagi zasilane są bateriami i występują w dwóch wersjach - mają postać płaskiej tacy lub posiadają miskę, do której wkłada się produkty. Wagi elektroniczne z dokładnością wskazują masę produktu - skala błędu wynosi zaledwie 0,5-2 gramy. Niektóre modele oferują nawet dokładność 0,1 g. Poza tym droższe wagi elektroniczne wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, np. możliwość przeliczania kalorii czy zawartości głównych składników odżywczych ważonych produktów.

 

mechaniczna waga kuchenna

Waga kuchenna mechaniczna

elektroniczna waga kuchenna

Waga kuchenna elektroniczna

 

Elektroniczna waga spożywcza - płaska czy z misą?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wagi elektroniczne występują w dwóch wersjach. Modele płaskie mają niewielkie rozmiary, bez problemu zmieszczą się w szafce kuchennej czy szufladzie. Zapewniają swobodę podczas odmierzania składników. Aby dokonać pomiaru, na wadze można ustawić dowolne naczynie - talerz, miskę czy nawet garnek, a następnie włożyć do niego produkty. Większość takich modeli posiada funkcję tarowania, dzięki której jest w stanie odliczyć ciężar naczynia i podać ciężar samego produktu. Wagi płaskie wykonywane są z różnych materiałów - ze stali, plastiku, szkła czy nawet bambusa. Występują w wielu kolorach i często mają ciekawe nadruki, które ożywiają kuchnię.

Dużą popularnością cieszą się też wagi z misą, do których wkłada się produkty. Zazwyczaj są one wykonane z plastiku w różnych kolorach, ale w sklepach można też znaleźć modele stalowe. Miska wagi kuchennej może być zdejmowana lub przymocowana na stałe. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie praktyczniejsze, ponieważ miskę łatwo można opróżnić i umyć przed zważeniem kolejnych produktów.


Która waga lepiej sprawdzi się w kuchni? Oba modele mają swoje zalety, więc wybór wagi będzie uzależniony od indywidualnych preferencji każdego użytkownika.

 

waga kuchenna płaska

Waga elektroniczna płaska

waga kuchenna z misą

Waga elektroniczna z misą

 

Wagi kuchenne

Jakie dodatkowe funkcje mają wagi elektroniczne?

Nowoczesne wagi elektroniczne oferują wiele dodatkowych funkcji, które okazują się przydatne nie tylko w realizacji przepisów kulinarnych, ale również w zdrowym odżywianiu czy utrzymywaniu diety. Oto niektóre z nich:

 • Licznik kalorii - wagi z licznikiem kalorii doskonale sprawdzą się w przypadku osób będących na diecie.
 • Pomiar wartości odżywczych - niektóre wagi elektroniczne są w stanie zmierzyć zawartość węglowodanów, białek, tłuszczu, soli, wody, a nawet błonnika w ważonych produktach. Taka funkcja dietetyczna przyda się osobom, które muszą kontrolować skład swoich posiłków, np. diabetykom.
 • Przelicznik jednostek wagowych - wiele modeli oferuje możliwość wyboru jednostki wagowej. Dzięki temu mogą wskazać ciężar produktu nie tylko w gramach, ale również mililitrach (ml), funtach (Lb), kubkach (CUP) czy uncjach (Oz).
 • Automatyczne wyłączenie - funkcja ta sprawia, że waga sama się wyłącza po upływie określonego czasu, co pozwala ograniczyć zużycie baterii.
 • Wskaźnik zużycia baterii - to praktyczna funkcja, która poinformuje nas o stanie zasilania baterii, dzięki czemu będziemy mogli wymienić je jeszcze przed zważaniem produktów. Wyczerpujące się baterie mogą bowiem zaburzać precyzyjność pomiaru.

do ilu kg jest waga kuchenna

Do ilu kg jest waga kuchenna?

Każda waga, zarówno mechaniczna, jak i elektroniczna, ma określone maksymalne obciążenie. Zanim więc zdecydujemy się na zakup któregoś modelu, powinniśmy się zastanowić, do jakich celów będziemy wykorzystywać wagę. Inny model wybierzemy do codziennego użytku, a inny do przygotowywania przetworów na zimę. Sprawdźmy zatem, do ilu kg jest waga kuchenna:

 • Waga do 1 kg - oferta takich modeli jest mocno ograniczona; sprawdzą się one tylko do ważenia lekkich produktów.
 • Waga do 2 kg - produkty do ciast i deserów nie ważą dużo, więc taka waga sprawdzi się dla wielbiciela słodkich wypieków.
 • Waga do 5 kg - jest to optymalne obciążenie wagi. Pozwoli zarówno na ważenie lekkich produktów, jak i cięższych warzyw i owoców.
 • Waga do 10 kg - będzie odpowiednia do ważenia owoców i warzyw.

W sklepach znajdziemy też wagi o maksymalnym obciążeniu do 15 kg czy do 20 kg, jednak nie są one zbyt popularne. Jeśli natomiast interesuje nas waga o jeszcze większym obciążeniu - do 30 kg czy nawet do 50 kg, powinniśmy rozejrzeć się wokół wag sklepowych i gastronomicznych.

 

MAŁE AGD DO KUCHNI.png [27.99 KB]

 

Jak wybrać dobrą wagę kuchenną?

Skoro już wiemy, do ilu kg jest waga kuchenna i jakie są dostępne rodzaje, z pewnością uda nam się znaleźć model, który spełni nasze potrzeby. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, do czego waga będzie nam służyć. Jeśli chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, przyda nam się waga dietetyczna, która pomoże obliczyć kaloryczność posiłków. Jeśli jednak potrzebujemy wagi tylko do odmierzania proporcji, w zupełności wystarczy nam klasyczny model.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas