Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wyczyścić zmywarkę? Czy program automatyczny wystarczy?

czyszczenie-zmywarki-domowymi-sposobami.jpg [181.97 KB]

Nie wyobrażasz sobie normalnego funkcjonowania w domu bez zmywarki? Zadbaj o jej sprawne działanie! Gdy zauważasz, że naczynia nie są domyte albo z komory wydobywa się nieładny zapach, czas na gruntowne czyszczenie urządzenia. Sam automatyczny program nie upora się z każdym brudem. Jak wyczyścić zmywarkę ręcznie? Przeczytaj!

 

Jak czyścić zmywarkę? O tym przeczytasz w artykule

 • Na czym polega gruntowne czyszczenie zmywarki i jak często je wykonywać
 • Jak umyć zmywarkę wewnątrz – kosze, śmigła, filtr, uszczelki i komora
 • Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem: ocet, soda, kwasek cytrynowy
 • Jak włączyć automatyczne czyszczenie zmywarki w modelach marek Amica, Beko, Bosch, Siemens, Samsung, Whirlpool.
 • Czyszczenie wewnętrznych elementów w zmywarce: zbiornika na sól, pompy, węża odpływowego, płaszcza wodnego i elektrozaworu

 

Kiedy jest potrzebne czyszczenie zmywarki?

Urządzenie zaraz po zakupie świetnie doczyszcza naczynia. Jednak w pewnym momencie zaczyna to robić gorzej. Na talerzach lub sztućcach zostają resztki tłuszczu. Co zrobić, żeby zmywarka lepiej myła? Należy ją wyczyścić. Niezależnie, czy jest to zmywarka wolnostojąca, czy do zabudowy, każde urządzenie wymaga regularnego mycia. Trzeba zrobić to porządnie, uwzględniając wszystkie elementy. Trzeba zrobić to porządnie, uwzględniając wszystkie elementy.

Co ile powinno się czyścić zmywarkę? Każde urządzenie ma automatyczny program, który za to odpowiada. Większość zmywarek informuje, kiedy należy go uruchomić – najczęściej poprzez wyświetlanie odpowiedniej ikony albo komunikatu na panelu. Działanie programu polega na myciu wnętrza z najwyższą możliwą temperaturą. Dzięki temu czyszczenie zmywarki jest łatwe. Nadal jednak wymaga pewnego nakładu Twojej pracy. Zanim uruchomisz automatyczny program, musisz oczyścić kosze, ramiona spryskujące i filtr.

Czasem autoczyszczenie wydaje się niewystarczające. Dzieje się tak, gdy zmywarka jest mocno zabrudzona i wyeksploatowana. Możesz wzmocnić działanie programu, uprzednio ręcznie myjąc urządzenie w środku.

 

jak-umyc-zmywarke-w-srodku.jpg [75.90 KB]

 

Gruntowne czyszczenie zmywarki krok po kroku

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia zmywarki? Przygotuj:

 • płyn do mycia naczyń,
 • ocet,
 • sodę oczyszczoną,
 • gąbkę,
 • ściereczkę,
 • miękką szczotkę,
 • patyczki do szaszłyków,
 • gumowe lub silikonowe rękawiczki.

Z takim zestawem możesz zabrać się za mycie zmywarki.

 

Umyj kosze i ramiona spryskujące

Wyciągnij ruchome części zmywarki – kosze na naczynia, koszyk / szufladę na sztućce. Umyj je pod bieżącą wodą z użyciem płynu do naczyń. Wyciągnij też spryskiwacze. Przelej je wodą, sprawdzając, czy któraś z dziurek nie jest zatkana przez kamień. W takim wypadku wyszoruj ją szczoteczką, a gdy resztki nadal pozostają wewnątrz, pomóż sobie patyczkami do szaszłyków.

 

spryskiwacz-ramie-zmywarki.jpg [74.55 KB]

 

Wyciągnij i umyj filtr

To nieprzyjemna część mycia zmywarki, ale konieczna, bo trzeba dbać o jego drożność. Jak wyczyścić filtr w zmywarce? Jeśli robisz to pierwszy raz, sprawdź w instrukcji, jak należy go wyciągnąć i rozkręcić. Tutaj przydadzą Ci się rękawiczki – dzięki nim wyciąganie resztek jedzenia z filtra będzie bardziej komfortowe. Uważaj! Jeśli kiedyś coś się stłukło w Twojej zmywarce, w filtrze mogą być kawałki szkła! Przemyj go pod bieżącą wodą, a jeśli trzeba, użyj do tego szczoteczki.

 

jak-wyczyscic-filtr-w-zmywarce.jpg [64.02 KB]

 

Umyj komorę i drzwiczki w środku

Gdy wyciągniesz kosze i filtr, przejdź do mycia komory zmywarki. Najczęściej wystarczą do tego produkty, które zawsze masz w domu. Możesz więc wspomóc się płynem do naczyń albo w wersji bardziej ekologicznej – octem zmieszanym z wodą w proporcji 1:5, sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Z tych trzech produktów najsilniej zadziała ocet.

Pamiętaj o wewnętrznej stronie drzwiczek (łącznie z pojemnikami na detergenty), a także uszczelkach, które ma Twoja zmywarka. Jak wyczyścić je najlepiej? Jeśli w Twoim modelu uszczelki można ściągnąć, zrób to i umyj je wodą z płynem do naczyń. Zanim je zamontujesz, wytrzyj do sucha miejsce montażu oraz uszczelki. Wtedy będą lepiej przylegać.

Zmywarki do zabudowy

Nastaw automatyczne czyszczenie zmywarki

Włóż ponownie wszystkie elementy do urządzenia. Teraz włącz program automatyczny. Sprawdź w instrukcji, jak to zrobić. Jednak pamiętaj, że na tym etapie też jest potrzebny środek czyszczący. Masz dwie opcje: gotowy detergent ze sklepu, domowe produkty ze spiżarni.

Gotowe środki chemiczne występują w proszku, żelu lub płynie. Plusem tego rozwiązania jest łatwe użycie. Gdy chcesz wyczyścić zmywarkę płynem lub innym środkiem, wystarczy przeczytać informację o sposobie dozowania na opakowaniu. Minus to cena, a dla zwolenników ekologii również nienaturalny skład.

Produkty ze spiżarki także są skuteczne, ale wymagają więcej zachodu przy ich dozowaniu. Jednak nie jest to aż tak skomplikowane, a zaletą tego rozwiązania jest lepsza ochrona środowiska i niski koszt.

 

Jak wyczyścić zmywarkę sodą i octem?

Te produkty to niezastąpiony duet czyszczący w niejednym domu. Oba mają działanie odkamieniające i odtłuszczające. Gdy wchodzą ze sobą w reakcję, ich siła się zwiększa.

Sodę oczyszczoną wsyp do pojemnika na tabletkę – ile jej się zmieści wewnątrz. Będzie się stopniowo uwalniać podczas programu mycia. Zneutralizuje też zapach octu.

Ważne jest też, kiedy i gdzie wlać ocet do zmywarki. Są różne sposoby. Możesz wstawić pojemnik z ok. 250 ml octu (szklanka) do dolnego kosza jeszcze przed programem. Inna metoda to dolewanie octu na dno zmywarki po myciu wstępnym. Jednak jeśli nawet wstawisz ocet np. w słoiku do zmywarki przed uruchomieniem programu, nie powinien on się szybko wypłukać i odpłynąć z pierwszą wypompowywaną wodą.

 

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Ocet pachnie bardzo intensywnie i nie wszyscy tolerują tę woń. Jeśli należysz do tych osób, spróbuj wyczyścić zmywarkę kwaskiem cytrynowym. Tak jak w przypadku sody, wsyp go do pojemnika na tabletkę.

Możesz również wykorzystać kwasek w połączeniu z octem, a nawet sodą. Trzy produkty jeszcze bardziej zwiększą swoją moc czyszczenia.

 

 

Jak włączyć program czyszczenia zmywarki w różnych markach?

Przeważnie ten program oznaczony jest ikoną, która przedstawia zmywarkę lśniącą czystością (urządzenie lub kwadrat i gwiazdki wokół niego albo na nim).

 • Automatyczne czyszczenie zmywarek Amica – program nazywa się „Autoczyszczenie” i jest oznaczony ikoną. autoczyszczenie-zmywarki-amica2.jpg [4.73 KB]
 • Program czyszczenia w zmywarkach Beko – nazwa specjalnego programu brzmi „InnerClean”.
 • Czyszczenie zmywarek Bosch i Siemens – program jest uruchamiany poprzez naciśnięcie odpowiedniej ikony.autoczyszczenie-zmywarki-bosch-siemens.jpg [6.99 KB]
 • Autoczyszczenie w zmywarkach Samsung – jest nazwane „Samoczynnym czyszczeniem” i wskazuje go ikona. autoczyszczenie-zmywarki-samsung.jpg [5.15 KB]
 • „Samoczyszczenie” zmywarek Whirlpool – program nazywa się właśnie w taki sposób i jest oznaczony ikoną.    autoczyszczenie-zmywarki-whirlpool2.jpg [7.84 KB]

 

ZMYWARKI DO ZABUDOWY.png [28.45 KB]

 

Kiedy trzeba coś rozkręcić – jak umyć pozostałe elementy zmywarki?

Gdy zmywarka działa nieprawidłowo, pierwszym działaniem jest jej gruntowne wyczyszczenie. Czasem jednak ono nie wystarczy. Wtedy możesz wezwać fachowca albo samodzielnie spróbować dowiedzieć się, co jest przyczyną usterki. Może to np. być zabrudzona pompa, wąż albo uszkodzony elektrozawór.

Łatwiejsza w tym wypadku będzie do naprawy zmywarka wolnostojąca, bo wystarczy ją po prostu wysunąć spomiędzy szafek. Jeśli natomiast masz zmywarkę do zabudowy, musisz rozmontować tę część mebli, w której znajduje się urządzenie.

Pamiętaj! Przed każdym poniższym działaniem odłącz zmywarkę od prądu. W innym wypadku narażasz się na porażenie.

 

Jak wyczyścić zbiornik na sól w zmywarce?

Biały osad na naczyniach może wskazywać na brak soli w zmywarce albo nieprawidłowości w jej zbiorniku. Sam pojemnik na sól raczej się nie zabrudzi – nie mogą do niego wpaść resztki jedzenia, bo jest zakręcony, nie robi się też w nim osad. Możesz przeczyścić jego zakrętkę. Najważniejszym działaniem jest tutaj uzupełnianie soli.

 

spryskiwacz-ramie-zmywarki-pojemnik-na-sol.jpg [83.48 KB]

 

Jak wyczyścić pompę w zmywarce?

Inaczej sprawa ma się z pompą wody w urządzeniu. Nawet gdy regularnie będziesz wykonywać czyszczenie filtra w zmywarce, niektóre fragmenty jedzenia i inne przedmioty mogą się przedostać poprzez filtr do pompy. Najczęstszym objawem zatkanej pompy jest brak odprowadzania wody.

Wyciągnij filtr i ściągnij pokrywę pompy, podważając ją łyżką. Wtedy możesz sięgnąć głębiej, szukając ciał obcych. Mogą to być duże resztki jedzenia, Tak samo jak podczas czyszczenia filtra, uważaj na kawałki szkła!

 

 

Czyszczenie węża odpływowego

Jeśli jesteśmy już przy pompie wody, warto wspomnieć, jak wyczyścić wąż odpływowy w zmywarce. Zdemontuj go i przepłucz pod bieżącą wodą. Aby lepiej usunąć wszystkie resztki, wyczyść go wewnątrz wąską szczotką lub nawet kijem od szczotki. Nie używaj metalowych i ostrych przedmiotów, żeby go nie przedziurawić.

 

Jak wyczyścić płaszcz wodny w zmywarce?

Ten element znajduje się z boku urządzenia, pod obudową. Odpowiada za doprowadzanie wody do ramion myjących i odprowadzanie jej z urządzenia. Gdy się w którymś miejscu zatka, zmywarka może zostawiać na naczyniach resztki detergentu (w formie piany albo zacieków) lub w ogóle nie nabierać wody do mycia. Jeśli chcesz rozmontować płaszcz wodny, musisz ściągnąć obudowę zmywarki z lewej strony (patrząc od frontu). Tam znajdziesz duży plastikowy zbiornik w jakiejś części wypełniony wodą.

W nowszych modelach jest możliwość spuszczenia płynu przed demontażem płaszcza. W starszych trzeba przygotować ścierki lub stary ręcznik i miednicę. Materiał podłóż zaraz w miejscu pod płaszczem wodnym, gdzie jest jego mocowanie do rur. Gdy ściągniesz płaszcz, jak najszybciej zatkaj palcem otwór i dopiero przenieś element nad miednicę. Zanim to zrobisz, i tak zawsze wyleje się trochę wody. Uważaj, żeby nie zalać przewodów!

 

Jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce?

Częstokroć zatkanie płaszcza wodnego łączy się z niesprawnością elektrozaworu. Ten element reguluje ilość wody dostarczanej do urządzenia i wypuszczanej z niego. Jego usterka charakteryzuje się tym, że zmywarka nie włącza cyklu, a dodatkowo specyficznie buczy. W takim wypadku niektóre zmywarki wyświetlają kod błędu E19.

Elektrozawór jest podpięty na samym końcu (wylocie) płaszcza wodnego. Możesz spróbować go wyczyścić szczoteczką lub moczyć w delikatnym roztworze octu, jednak najczęściej konieczna jest jego wymiana. Nie jest ona trudna. Należy tylko dopilnować, żeby nowy element został dokładnie zamontowany. W innym wypadku zmywarka będzie przeciekać.

Zmywarki 45 cm

Teraz już wiesz, jak wyczyścić zmywarkę samodzielnie oraz naprawić najpopularniejsze usterki. Ta wiedza pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i w niektórych sytuacjach działać od razu, bez oczekiwania na fachowca.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie zmywarki jest bardzo ważne, aby urządzenie prawidłowo działało. Dlatego przeprowadzaj je minimum co miesiąc. W innym wypadku zmywarka nie będzie domywać naczyń, jej wnętrze będzie nieładnie pachnieć, a osad zbierający się na elementach może doprowadzić do awarii. Pamiętaj również, aby uzupełniać sól i nabłyszczacz w zmywarce. Bez nich naczynia będą gorzej umyte, a kamień z wody finalnie odłoży się w rurach, płaszczu wodnym i elektrozaworze.

 

ZMYWARKI WOLNOSTOJACE kopia.png [28.84 KB]

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas