Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

jak wybrać płytę indukcyjną

Płyta indukcyjna coraz częściej gości w polskich domach. Jest to zasługą jej licznych zalet, takich jak szybkość nagrzewania, elastyczność w przyrządzaniu potraw, bezpieczeństwo czy ekonomiczność. Obecnie na rynku znajdziemy bogaty wybór tego rodzaju urządzeń. Na co więc warto zwrócić uwagę, by znaleźć płytę, która najlepiej spełni nasze potrzeby?

Rozmiar i kształt płyty indukcyjnej

W pierwszej kolejności warto się zastanowić, jaki rozmiar i kształt płyty nas interesuje. Powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość i wystrój naszej kuchni, a także ilość domowników i częstotliwość przyrządzania posiłków. Standardowa płyta indukcyjna jest kwadratem o boku 58 – 60 cm. Jednak dostępne są również modele prostokątne, zaokrąglone, a nawet o bardziej finezyjnych kształtach.

Płyty indukcyjne

Ilość i rodzaj pól grzewczych

Ilość pól grzejnych na płycie powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Najczęściej wybierane są modele z czterema polami, jednak nie są one jedynym słusznym wyborem. W przypadku wieloosobowej rodziny, która często przyrządza potrawy, dobrze sprawdzą się płyty z pięcioma albo nawet sześcioma polami grzejnymi. Warto również zastanowić się nad ich kształtem – typowe są kołami, owalami lub kwadratami. Jednak na rynku dostępne są również modele z funkcją łączenia dwóch sąsiadujących ze sobą pól, a także płyty indukcyjne, które nie posiadają wyraźnie zaznaczonych pól. W takim przypadku często cała powierzchnia jest jednym, wielkim polem grzejnym.

Rodzaj sterowania

Płyta indukcyjna sterowana za pomocą pokręteł jest rzadkością na rynku. Największym powodzeniem cieszą się modele wyposażone w dotykowe panele sterowania. Są one nie tylko szybsze i wygodniejsze w obsłudze, ale również łatwiejsze w czyszczeniu, a do tego ładnie się prezentują. W zależności od modelu, indukcyjne płyty do zabudowy mogą być sterowane za pomocą przycisków „+” i „-” albo poprzez przesuwanie palcem po skali liniowej. W niektórych płytach sterowanie jest wspólne dla wszystkich pól, a w innych każde pole posiada osobny panel sterowania.

płyta indukcyjną - jaką wybrać

Przydatne funkcje

Podobnie jak we wszystkich sprzętach AGD, również w płytach indukcyjnych producenci wprowadzają udogodnienia, które mają ułatwiać i przyspieszać gotowanie. Warto więc zastanowić się, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy i czy rzeczywiście będziemy z nich korzystać. Jedną z najbardziej przydatnych jest funkcja Booster, która zwiększa moc pola grzejnego, by jak najszybciej rozgrzać naczynie. W ten sposób szybciej zagotujemy wodę, co automatycznie skróci czas przyrządzania potrawy.

Bezpieczeństwo użytkowania

Choć płyty indukcyjne uznawane są za najbezpieczniejsze wśród płyt grzewczych dostępnych na rynku, przy ich wyborze warto zwrócić uwagę, jakie oferują funkcję związane z bezpieczeństwem. Wszystkie posiadają wskaźnik ciepła resztkowego, który ostrzega, że pole grzejne jest wciąż gorące, co niweluje ryzyko poparzenia. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, warto postawić na model z blokadą rodzicielską. Ta praktyczna funkcja pozwala całkowicie zablokować panel sterowania, dzięki czemu dzieci nie będą w stanie zmienić ustawień płyty ani jej przypadkowo uruchomić.

Zasilanie płyty indukcyjnej

Przed zakupem płyty indukcyjnej warto również upewnić się, jaką instalację elektryczną mamy w kuchni. Choć większość dostępnych na rynku płyt może być podłączonych zarówno do zasilania jednofazowego (230 V), jak i trójfazowego (400 V), starsze instalacje elektryczne nie będą w stanie obsłużyć tych najmocniejszych urządzeń. Pamiętajmy, że płyta indukcyjna powinna zostać zamontowana przez fachowca. Samodzielny montaż może bowiem skutkować utratą gwarancji na urządzenie.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas