Tylko teraz darmowa dostawa dla zamówień powyżej 89 zł! | Raty 10x0% lub 30x0% (RRSO 0%) Sprawdź

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Młynek do kawy z regulacją grubości mielenia - jak wybrać?

młynek do mielenia kawy

Choć wydaje się, że mielenie kawy nie jest czynnością wymagającą wielkiej uwagi, ma ogromny wpływ na smak i aromat parzonej kawy. Po zmieleniu ziarna szybko wietrzeją i uwalnia się z nich aromat, dlatego najlepiej mielić ziarna tuż przed samym zaparzeniem kawy. Do tego celu przydatny będzie młynek do kawy z regulacją grubości mielenia, dzięki któremu dostosujemy przemiał do wybranej metody parzenia kawy.

Czy potrzebuję młynka do kawy?

Mogłoby się wydawać, że młynek do kawy z regulacją grubości mielenia nie jest potrzebny do zaparzenia filiżanki kawy. W końcu możemy pójść do sklepu i kupić kawę fabrycznie zmieloną. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że taka kawa nie nadaje się do parzenia espresso, które jest podstawą kaw mlecznych, np. cappuccino czy caffe latte. Nie użyjemy jej również w ekspresie, dripie czy chemeksie. Tak drobno mielona kawa nadaje się jedynie do zalewania gorącą wodą.


Co więcej, kawa po zmieleniu traci nawet do 75% swoich właściwości smakowych i zapachowych w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Żadne opakowanie próżniowe i hermetyczne zamknięcie w tym przypadku nie pomoże. Warto również wiedzieć, że do kawy mielonej idą słabej jakości ziarna, natomiast te dobrej jakości sprzedawane są w całości.


Świeżo mielone ziarna znacząco wpływają na smak i aromat kawy, dlatego warto mieć w domu młynek. Poza tym niektóre młynki możemy wykorzystać nie tylko do kawy, ale również do mielenia ziaren, np. lnu czy ostropestu.

młynek do kawy z regulacją grubości mielenia

Regulacja grubości mielenia kawy - dlaczego jest tak ważna?

Sama czynność mielenia ziaren kawy nie jest trudna do wykonana. Mimo to wiele osób wciąż popełnia dwa podstawowe błędy - mieli kawę zbyt grubo lub zbyt drobno. Oba błędy mogą sprawić, że z naszej kawy nie zostaną wydobyte wszystkie walory smakowe. Świeżo zaparzona kawa nie będzie zatem kusić ani smakiem, ani aromatem.


Jeśli zbyt grubo zmielimy ziarna, nie przepuszczą one przez siebie zbyt dużej ilości wody, co spowoduje, że otrzymamy napój wodnisty o słabym smaku i aromacie. Natomiast w przypadku kawy z mlekiem, pianka będzie utrzymywać się na powierzchni tylko przez krótki czas. W takim przypadku warto drobniej zmielić ziarna, ponieważ drobniej zmielona kawa jest mocniejsza. Należy jednak uważać, ponieważ zbyt drobno zmielone ziarna sprawią, że przygotowany napój będzie miał bardzo mocny, gorzki i cierpki smak. Poza tym crema utraci swój wygląd - stanie się po prostu za ciemna.

Stopień zmielenia kawy ma również duże znaczenie odnośnie do metody parzenia kawy.

 • Kawa bardzo drobno zmielona - ma ona konsystencję proszku. Taka kawa idealnie nadaje się do parzenia po turecku albo zaparzania w tzw. dżezwie (jest to naczynie w kształcie stożka, które służy do parzenia kawy po turecku).
 • Kawa drobno zmielona - swoją strukturą przypomina drobno mielony cukier, jest delikatna i przyjemna w dotyku. Nadaje się do parzenia espresso w ekspresach ciśnieniowych - kolbowych i automatycznych.
 • Kawa średnio zmielona - konsystencją przypomina piasek. Sprawdzi się w przypadku kawiarek, ręcznych zaparzaczy ciśnieniowych i pras francuskich (French Press).
 • Kawa grubo zmielona - jej struktura przypomina małe kryształki soli albo granulki. Grubo zmielona kawa nadaje się do ekspresów przelewowych, drippów (naczynie przypominające lejek, do którego wkłada się stożkowy papierowy filtr), dzbanków Chemex,

Właśnie z tych powodów tak ważna jest regulacja grubości mielenia kawy. Odpowiednie rozdrobnienie ziaren wpływa na smak i aromat kawy, dlatego warto mieć w domu młynek do kawy z regulacją grubości mielenia.

jakie są stopnie zmielenia kawy

Źródło: www.gorillacoffee.pl

Kawa

Młynek do kawy z regulacją grubości mielenia - ręczny czy elektryczny?

Na rynku dostępne są młynki ręczne i elektryczne. Te pierwsze napędzane są za pomocą korbki - aby zmielić ziarna na jedną filiżankę kawy, trzeba wykonać około 70 ruchów korbką. Młynki ręczne wymagają więc użycia siły, a samo mielenie jest dość czasochłonne. Szybsze i wygodniejsze rozdrabnianie ziaren zapewnią natomiast młynki elektryczne. Dzięki temu, że samodzielnie mielą ziarna kawy, nasza praca ogranicza się jedynie do włożenia wtyczki do gniazdka i wsypania ziaren do zbiornika. Młynki elektryczne nie wymagają od nas żadnego wysiłku, a do tego zapewniają bardzo szybki czas mielenia, co pozwala przygotować kawę dla dużej liczby osób. 

ręczny młynek do kawy

Ręczny młynek do kawy z regulacją grubości mielenia

elektryczny młynek do kawy

Elektryczny młynek do kawy z regulacją grubości mielenia


Warto pamiętać, że w młynkach elektrycznych stosuje się dwa rodzaje ostrzy: nożowe (udarowe) i żarnowe:

 • Młynek udarowy - zwany też ostrzowym lub nożowym. Jest wyposażony w ostrza, które przecinają ziarna kawy na drobne części. Nie jest to jednak do końca dobre rozwiązanie, ponieważ ziarna mają różne wielkości i kształty, co może wpływać na przepływ wody, a co za tym idzie - na smak i aromat przygotowanego napoju. W przypadku młynków żarnowych powstaje też pewna ilość pyłu kawowego, który nadaje kawie gorzkiego posmaku.

mlynek-udarowy-do-kawy.jpg [16.11 KB]

 • Młynek żarnowy - wyposażony jest w żarna, które obracając się, ścierają ziarna kawy. Dzięki temu ziarna są równo mielone i mają jednolitą grubość. Żarna mogą być wykonana ze stali lub ceramiki i przybierać kształt płaski albo stożkowy.

mlynek-zarnowy-do-kawy.jpg [27.08 KB]

Wybór młynka do kawy będzie podyktowany naszymi indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Jeśli zamierzamy przyrządzać kawę dla kilku osób, najlepszy będzie młynek elektryczny, który znacznie przyspieszy pracę. Jeżeli natomiast lubimy celebrować sam proces parzenia kawy, postawmy na młynek ręczny - stanie się on dodatkową ozdobą kuchni.

Jak wyregulować młynek do kawy?

Zarówno młynki ręczne, jak i elektryczne oferują regulację grubości mielenia ziaren. W tych pierwszych regulacja odbywa się stopniowo, zazwyczaj za pomocą pokrętła. Natomiast w młynkach elektrycznych grubość kawy reguluje się w zależności od modelu - albo za pomocą pokrętła, albo przycisków. Ile stopni regulacji oferują młynki do kawy? To również zależy od modelu młynka. Niektóre mają tylko kilka stopni, a inne kilkadziesiąt, nawet ponad 40 ustawień - od miałkiego do gruboziarnistego. Do wyboru stopnia grubość służy podziałka.


Warto dodać, że niektóre młynki do kawy umożliwiają nie tylko zmianę stopnia zmielenia ziaren, ale również dozowanie odpowiedniej ilości kawy. Zazwyczaj można wybrać pożądaną liczbę kaw albo określić liczbę gramów, dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, na ile filiżanek wystarczą zmielone przez nas ziarna kawy.

Młynki do kawy

Jak prawidłowo zmielić/zemleć kawę w domu?

Ogólnie panuje zasada, że im dłuższy czas parzenia kawy, tym grubiej powinniśmy zmielić ziarna. Stopień zmielenia ziaren będzie kluczowy dla danej metody przygotowywania kawy. Zatem kawa przygotowywana w chemexie, dripie czy french pressie powinna być grubo zmielona. Natomiast do kawiarki czy tygielka cezve kawa musi być drobno mielona.


Ciekawostka

W języku polskim istnieje forma osobowa czasownika mleć, która przez wiele lat była uważana przez językoznawców jako jedyna poprawna forma, ugruntowana tradycją. Jednak ze względu na koniugację oraz trudności w wymawianiu tego czasownika, Polacy ułatwili sobie życie, zmieniając postać bezokolicznikową mleć na mielić. Istnieją zatem dwie dopuszczalne formy: mleć oraz mielić.


Źródło: www.obcyjezykpolski.pl


Mieląc ziarna kawy w domu, warto pamiętać o kilku zasadach:

 • Zawsze mielimy ziarna przed bezpośrednim zaparzeniem kawy - zapewnia to świeżość i pozwala wydobyć maksymalny smak i aromat.
 • Zbyt drobne zmielenie ziaren skutkuje nadmiernym zaparzeniem kawy. Uzyskany napój będzie bardzo mocny i gorzki.
 • Zbyt grube zmielenie ziaren sprawi, że kawa będzie słaba i wodnista.
 • Drobinki kawy po zmieleniu powinny mieć takie same kształty i wielkości. Dzięki temu zaparzą się równomiernie.
 • Stopień mielenia kawy zawsze musi być dobrany do metody parzenia kawy.
 • Do mielenia warto używać dobrej jakości młynka, np. żarnowego.
 • Młynki mają różne rodzaje skali mielenia, dlatego warto eksperymentować i szukać ulubionych ustawień.
 • Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu młynka. Zaniechanie czyszczenia nie tylko negatywnie wpłynie na smak i aromat parzonej kawy, ale również może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

młynek do kawy z regulacją grubości mielenia

Młynek do kawy z regulacją grubości mielenia - polecane modele

 • Młynek do kawy DeLonghi KG89 - to młynek żarnowy, wyposażony w 16-stopniową regulację grubości mielenia. Ma wyświetlacz z wygodnym przyciskami typu soft touch, które pozwalają wybrać liczbę filiżanek kawy do zaparzenia. Młynek ma antypoślizgowe nóżki, podwójny system bezpieczeństwa oraz schowek na przewód zasilający, co zapewnia wygodną i bezpieczną pracę.
 • Młynek do kawy Melitta Molino 1019-02EU - to kompaktowy młynek, wyposażony w żarna ze stali nierdzewnej, które mielą kawę równo i dokładnie. Oferuje 17 stopni grubości mielenia kawy pod różne metody parzenia. Przy pomocy pokrętła znajdującego się na froncie młynka można ustawić ilość filiżanek w zakresie od 2 do 14, dzięki czemu urządzenie zmieli dokładną porcję kawy. Producent wyposażył młynek w pojemny zbiornik - zmieści się w nim nawet do 200 g ziaren kawy.
 • Młynek żarnowy Russell Hobbs 23120-56 - to kolejny elektryczny młynek do kawy z regulacją grubości mielenia. Został wyposażony w żarna, które mielą ziarna na kawałki o jednakowym rozmiarze, co zapewnia bardziej intensywny smak napoju. Młynek umożliwia zmielenie jednorazowo ziaren kawy, które wystarczą na przygotowanie od 2 do 12 filiżanek kawy.

 

 

Zadzwoń do nas
pon-pt: 8:00-16.00
Napisz do nas